BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy opiera się na realizowaniu takich warunków pracy, które będą właściwe i bezpieczne dla pracowników wykonujących dane czynności zawodowe. Wypadki w pracy nie są nowością, niestety też nie należą do rzadkości. Aby temu zapobiec potrzebni są fachowcy, którzy są w stanie jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej znacznie zmniejszyć ryzyko zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu w miejscu pracy. Z tego powodu są również tworzone przepisy, które zobowiązują pracodawcę do zatrudnienia osoby mającej uprawnienia do zajmowania stanowiska doradcy BHP.
Doradcy BHP są potrzebni w wielu firmach, dlatego może wato zainteresować się bliżej tym tematem. W każdej firmie liczącej powyżej 100 pracowników musi być powołana służba BHP. Jeśli w przedsiębiorstwie pracuje mniej niż 100 osób, inspektorem może być jeden z pracowników, a w firmie liczącej mniej niż 10 osób może nią być sam pracodawca. W przypadku braku kompetentnych pracowników, pracodawca może zlecić wykonywanie tych zadań specjalistom spoza zakładu pracy, którzy powinni spełniać określone wymagania i posiadać niezbędne kwalifikacje do wykonywania takich obowiązków oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Doradcą BHP może zostać każdy, kto ukończy specjalistyczne technikum lub studia podyplomowe. Jednak należy pamiętać, że samo zrobienie kursu nie wystarcza. Dodatkowo trzeba swoją wiedzę cały czas aktualizować, doskonalić i obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniach okresowych (według przepisów prawa nie rzadziej niż raz na sześć lat).
Inspektor BHP szkoli pracowników firmy z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; kontroluje, czy warunki pracy są zgodne z kodeksem; ocenia ryzyko zawodowe na poszczególnych stanowiskach (sporządza instrukcje dotyczące
na przykład: obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych, postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi, udzielania pierwszej pomocy); współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy (m.in. przygotowuje dla niej raporty); informuje pracodawcę o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych oraz przedstawia pomysły zmierzające do ich usunięcia; organizuje szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienia właściwą adaptację zawodową nowo zatrudnionym pracownikom; prowadzi doradztwo w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy; sporządza i przedstawia pracodawcy co najmniej raz w roku analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierające propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy; a także bierze udział w pracach zespołu badającego okoliczności i przyczyny wypadków.
Jest to bardzo odpowiedzialna praca, jednak odpowiedni ludzie na tym stanowisku są w stanie podołać dość trudnym zadaniom i sprawić, że ryzyko wystąpienia wypadków w określonym zakładzie pracy znacznie się zmniejszy.
Istnieją dwa sposoby znalezienia zatrudnienia jako doradca BHP. Po zdobyciu odpowiednich uprawnień można się ubiegać się o to stanowisko we własnym zakładzie pracy. Jeżeli jest to możliwe można łączyć to zajęcie z dotychczasowymi obowiązkami, oczywiście za dodatkowym wynagrodzeniem. Drugim sposobem jest szukanie posady w innych zakładach pracy, a tym samym pozyskiwanie jak największej możliwej do ogarnięcia liczby przedsiębiorstw, tak aby nic nie uszło naszej uwadze. Jest to sposób na biznes, w którym główną rolę odgrywają wiedza i umiejętne jej wykorzystanie, aby skutecznie kontrolować i doradzać, a przy okazji zarabiać spore pieniądze.