Otwarcie składu węgla kamiennego to duże i wymagające wielkich nakładów finansowych przedsięwzięcie. Jednak może to być bardzo dochodowy biznes, ponieważ zapotrzebowanie na ten surowiec energetyczny jest ogromne. Dzieje się tak dlatego, że większość domów posiada zainstalowane piece, w których można palić węglem. W wielu przypadkach jest to spowodowane pozostałością starych pieców z czasów kiedy węgiel był niesamowicie tani i łatwo dostępny z powodu wielu kopalni istniejących w naszym kraju. Dzisiaj dużo z tych kopalni jest już zamkniętych, jednak zaczęto odkrywać walory tego surowca jako ekologicznego w postaci groszku, a konkretnie ekogroszku.
Dlatego też po okresie, w którym wszyscy zaczęli montować piece gazowe przyszedł czas powrotu do węgla kamiennego. Gaz okazał się zbyt drogi. Wielu ludzi przez jakiś czas jeszcze utrzymywało walory łatwości obsługi nad ekonomicznymi jednak szybko znaleziono złoty środek jakim są piece centralnego ogrzewania na ekogroszek. Posiadają one specjalne podajniki oraz regulację prędkości wsypywania węgla w zależności od temperatury na zewnątrz. Przełamało to trend i węgiel powrócił do łask.
Tym samym składy tego rodzaju surowca zaczęły być coraz częściej odwiedzane, a zamówienia w nich składane coraz większe i coraz częstsze. Początkowo ceny ekogroszku były bardzo duże (jednak i tak bardziej się opłacał od gazu). Z czasem zaczęła się rozwijać konkurencja i ceny poszły w dół. Nie zmieniło to faktu opłacalności utrzymywania takiego składu.
Od czego trzeba zacząć?
Zanim dojdzie do podjęcia decyzji o otwarciu węgla kamiennego należy dowiedzieć się, skąd będzie przywożony węgiel. Trzeba w tym celu zapoznać się dokładnie z ofertami wszystkich możliwych kopalni krajowych – słyną one z doskonałego węgla kamiennego cechującego się wysokimi walorami energetycznymi. Trzeba również poznać ceny oraz miejsca w których dostępny jest węgiel czeski. Jest on zdecydowanie niższej jakości jednak jago cena
może być szczególnie atrakcyjna (zarówno dla klienta jak i właściciela składu).
W drugiej kolejności należy ustalić lokalizację dla składu – musi on być w pobliżu miejsca zamieszkania. W miejscu, w którym plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na otwieranie tego rodzaju działalności oraz możliwie najbliżej potencjalnego rynku zbytu. Wszystkie te elementy odpowiednio przemyślane i zaplanowane mają możliwie najbardziej zwiększyć przyszłe zyski.
Co jest potrzebne do otwarcia składu węgla kamiennego?
Aby otworzyć skład niezbędne jest wykonanie odpowiednich zakupów:
grunt, ważne żeby była go odpowiednia do potrzeb powierzchnia – trzeba w tym celu wstępnie oszacować jakie ilości surowca będą przechowywane na składzie,
biuro – wystarczy zwykły kontener – jednak dobrze sobie wybudować coś solidniejszego tak aby przez cały rok użytkowanie było przyjemne,
waga elektroniczna – do ważenia samochodów załadowanych węglem, po to aby była pełna kontrola nad ilościami przywożonymi na skład oraz wywożonymi ze składu,
ładowarka czołowa do załadunku samochodów transportowych,
samochód do transportu węgla (ciężarówka), ważne żeby miał możliwość łatwego załadunku oraz rozładunku – zdecydowanie ułatwi i przyspieszy to pracę.
Po dokonaniu odpowiednich zakupów pozostaje już tylko zatrudnić pracownika, który będzie zajmował się utrzymywaniem porządku na składzie oraz realizacją zamówień – konieczne jest aby posiadał prawo jazdy kategorii C oraz znajomość posługiwania się ładowarką.
Kiedy skład jest już w pełni funkcjonalny należy zadbać o jego reklamę. Jeśli w pobliżu nie ma składów tego rodzaju to wystarczy tylko przygotować odpowiednią reklamę przy głównej drodze w miejscowości i zacząć przyjmować zamówienia. Jeśli natomiast składy takie znajdują się w pobliżu to należy przygotować reklamę z odpowiednią zachętą (atrakcyjny cennik, który jest umieszczony na reklamie). Dobrze również przygotować swoją stronę internetową tak aby ludzie poszukujący w pobliżu siebie takiego składu mogli go łatwo znaleźć w internecie.