Ludzie od czasów prehistorycznych zajmowali się łowieniem ryb. Znane są również od wieków wartości odżywcze ryb, dlatego powinno się je jeść przynajmniej raz w tygodniu, są zdrowe, smaczne i łatwe do przyrządzenia. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania łowieniem ryb. Głównie panowie (zdarzają się również panie, choć rzadziej) wybierają się na połowy. Łowienie ryb stało się sposobem na spędzanie wolnego czasu, ciekawym hobby, a także miejscem spotkań towarzyskich (koła wędkarskie). Coraz więcej pieniędzy miłośnicy wędkowania przeznaczają na sprzęt i inne potrzebne im akcesoria, aby złowić upragnione gatunki ryb lub jak największe okazy. Może warto się nad tym zastanowić i zaangażować swój czas i pieniądze w otwarcie własnego sklepu wędkarskiego. Ta branża dopiero rozwija się na polskim rynku, dlatego konkurencja jest niewielka, a zyski mogą być naprawdę satysfakcjonujące.
Z założeniem sklepu wędkarskiego nie powinno być problemów, wystarczy pomieszczenie gdzie należy wystawić towar do sprzedaży, wyposażony w odpowiednie półki i wieszaki do ekspozycji towaru oraz (na początek niewielki) magazyn. Warto zaproponować klientom szeroki wybór artykułów i akcesoriów wędkarskich: wędek, kołowrotków, żyłek, plecionek, haczyków i kotwiczek, spławików i sygnalizatorów, ciężarków ołowianych, przynęt sztucznych, podbieraków i siatek, zanęt i przynęt, główek jigowych. Należy również pomyśleć o sprzedaży pokrowców i toreb, skrzynek i pojemników, krzeseł i foteli, echosond, specjalistycznych ubrań (spodni, butów, woderów, kamizelek, skarpet, czapek, rękawiczek, kurtek, koszulek), literatury fachowej oraz czasopism.
Podstawowym produktem w zakresie biznesu, jakim jest sklep wędkarski jest oczywiście wędka, dlatego trzeba zapewnić
jak najwięcej jej rodzajów. Zaliczymy do nich na przykład: bolonki, casting, jerking, dropshot, długie, feedery, piskery, gruntowe, karpiowe, match, morskie, muchowe, odległościowe, podlodowe, spinningowe, teleskopowe bez przelotek i z przelotkami, uklejówki i baty. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku można pomyśleć o sprowadzaniu na zamówienie łodzi, pontonów oraz silników.
Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z firmami (rodzimymi i zagranicznymi) zajmującymi się produkcją lub importem sprzętu wędkarskiego oraz akcesoriów, w celu zapewnienia klientom szerokiego wyboru, dobrych cen oraz serwisu i opieki gwarancyjnej. W sklepie należy zatrudnić osobę, która zna się na rybołówstwie (najlepiej miłośnika wędkarstwa) i który będzie mógł udzielić fachowej rady i pomocy kupującym.
Warto zastanowić się nad sprzedażą przez Internet za pomocą własnej strony (sklepu internetowego działającego on line), dzięki temu można bowiem dotrzeć do większej liczby odbiorców oraz poszerzyć rynek (nawet o inne państwa). Inwestycja w reklamę zawsze się opłaca, dlatego warto ją umieścić w mediach lokalnych (jeżeli posiadamy sklep stacjonarny), na bilbordach oraz w sieci internetowej, a także w miejscach często odwiedzanych przez wędkarzy. Ciekawym pomysłem jest organizowanie (samodzielnie lub we współpracy z biurem podróży) krajowych i zagranicznych wyjazdów wędkarskich na sprawdzone łowiska, połączone z nauką tej trudnej sztuki.
Niewątpliwie dla coraz większej liczby osób łowienie ryb stało się nie tylko sposobem na odpoczynek i możliwością obcowania z naturą, ale wielką pasją, czasem utożsamianą wręcz z miłością. Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom klientów, jest więc świetnym pomysłem na dochodowy biznes. |