W dzisiejszych czasach podczas budowy dróg oraz domów wykorzystuje się bardzo często prefabrykaty betonowe, które znacząco ułatwiają pracę oraz sprawiają, że wszystkie prace są dobrze wykończone. Kto może sobie wyobrazić, że zamiast chodników byłyby ścieżki bez betonu? W wielu miejscach jeszcze tak jest i każdy kto przespaceruje się taką ścieżką podczas deszczu bez problemu określi jaka jest przewaga chodnika wykonanego z prefabrykatów. W związku z ciągłym rozwojem infrastruktury zapotrzebowanie na prefabrykaty jest ogromne, a pomysł na zajęcie się ich produkcją jest doskonały i może przynieść poważny dochód.
Co jest potrzebne do produkcji?
Aby rozpocząć produkcję prefabrykatów na mniejszą skalę (przy mniejszej ilości inwestowanych pieniędzy) należy przede wszystkim posiadać halę produkcyjną, na której umieszczone będą maszyny oraz inne narzędzia. Niezbędna będzie oczywiście betoniarka (wraz ze wzrostem produkcji, zamówień i środków na koncie można się pokusić o węzeł betoniarski) do wyrabiania betonu, wibroprasa, formy do konkretnych prefabrykatów (w zależności od potrzeb czy też zamówień), urządzenia spiętrzające pomagające w układaniu palet gotowych już prefabrykatów, ich transporcie oraz zapakowaniu i załadunku. Wszystkie te maszyny są łatwo dostępne na rynku jednak trzeba się liczyć z tym, że ich zakup związany jest z bardzo dużą inwestycją. Jeśli jednak od samego początku dobrze wyposaży się zakład produkcyjny to można liczyć
na szybki rozwój przedsiębiorstwa, a tym samym na zarabianie większych pieniędzy.
Jak produkować?
Zanim powstanie gotowy produkt jakim jest konkretny prefabrykat po pierwsze trzeba przygotować wszystkie maszyny do pracy i rozrobić w betoniarce beton. Należy przy tym pamiętać, że musi to być jego odpowiedni rodzaj. Nie może to być beton płynny służący na przykład do wykonywania wylewek lecz półsuchy o mniejszej zawartości wody. Ważne jest to, aby dobrać odpowiednio proporcje ponieważ od nich zależy jakość wykonanych materiałów. Dodatkowo jeśli produkt końcowy ma posiadać określone zabarwienie (na przykład czerwona kostka brukowa) to trzeba do betonu dosypać barwnika (oczywiście również w odpowiednich proporcjach). Następnie beton wsypuje się do wibroprasy (lub kosza zasypowego w zależności od rodzaju wibroprasy), w której powstaje gotowy produkt. Należy go następnie umieścić na palecie, zapakować i sprzedać.
Produkcja prefabrykatów to bardzo dobry pomysł na biznes, który choć wymaga dużej inwestycji to jednak może przynieść szybki jej zwrot (im większa inwestycja w lepsze i szybsze maszyny tym szybszy zwrot wydanych na nie pieniędzy) i pozwoli na wysokie zarobki. Podstawą jest to, aby przed rozpoczęciem produkcji znaleźć odbiorcę chętnego do zakupu. Mogą to być zarówno firmy drogowe (największe zużycie) jak i budowlane (np. bloczki fundamentowe), które chętnie kupią prefabrykaty w atrakcyjnych cenach.