Dzikie zwierzęta zawsze budziły w ludziach zaciekawienie i pewnego rodzaju respekt. Żyją one według własnych (jeszcze nie tak dawno tajemniczych) zasad i są praktycznie samowystarczalne. Co więcej mięso zwierzyny dzikiej jest wyjątkowo cenione przez smakoszy co sprawia, że jego cena jest wysoka. Są gatunki dzikie, które można hodować na zamkniętym obszarze i mieć nad nimi pełną kontrolę. Tracą one wtedy dużo ze swojej „dzikości” jednak wszystkie pozostałe walory pozostają. Dlatego bardzo dobrym pomysłem na biznes jest otwarcie hodowli danieli, które są gatunkiem o minimalnych wymaganiach, dużej wytrzymałości i dużych zdolnościach adaptacyjnych. Podstawową zaletą tej hodowli jest właśnie samowystarczalność gatunków dzikich zwierząt.
Od czego zacząć?
Aby otworzyć hodowlę daniel należy posiadać odpowiednią ilość terenu, na którym będą żyły zwierzęta. Ważna jest zarówno powierzchnia (1 ha na każde 15 zwierząt w stadzie – jest to optymalna powierzchnia do hodowli regulowana również ustawowo) jak i jego zróżnicowanie. Najlepiej jeśli część terenu stanowi powierzchnię otwartą, część jest zakrzewiona, a jeszcze inna cześć zalesiona. W takich warunkach daniele będą się czuły najlepiej i tym samym będą bardziej odporne na choroby.
Powierzchnia musi być odgrodzona mocną i wysoką siatką, która zapobiegnie ucieczce zwierząt (zarówno przez staranowanie jak i przeskoczenie ogrodzenia).
Dodatkowo na powierzchni powinny znajdować się pomieszczenia gospodarcze, w których będą odpowiednie warunki do przechowywania siana i innego rodzaju pokarmu.
Zakup zwierząt
Jeśli posiada się już przygotowany teren pod hodowlę wraz z budynkami gospodarczymi to należy dokonać zakupu danieli. Należy przy tym pamiętać o tym, żeby zakupu tego dokonywać po bukowisku, aż do do połowy marca – można wtedy kupić łanię zacieloną. Ważne żeby kupować zwierzęta młode i w miarę możliwości oswojone – będą one sprawiały
mniej problemu i nie będą próbowały ucieczki niszcząc przy okazji ogrodzenie. Średnio na jednego byka przypadają dwie łanie i w takich proporcjach powinno być utrzymywane stado, aby funkcjonowało możliwie najlepiej.
Zakupu można dokonać zarówno bezpośrednio na hodowlach danieli jak i w internecie (na aukcjach internetowych), ważne żeby kupować osobniki zdrowe – nie powinno się kupować tańszych, ale chorych ponieważ może mieć to poważne konsekwencje dla całego stada.
Hodowla zwierząt
Czyli najistotniejszy aspekt całego przedsięwzięcia. Wiele można przeczytać w internecie o tym, że hodowla danieli jest bardzo prosta i nie wymaga wielkiego zaangażowania oraz wiedzy. Prawda jest jednak taka, że bez wiedzy na temat zwyczajów oraz zasad hodowli tych zwierząt nie ma sensu inwestować pieniędzy tylko po to, żeby szybko je stracić. Faktem jest to, że nie jest bardzo duża ilość wiedzy, a jej poziom również nie jest bardzo wymagający dlatego łatwo można ją przyswoić. Sama hodowla jest całkiem łatwa i przyjemna, ale tylko dla osób, które potrafią zareagować na określone zachowania czy też zjawiska pojawiające się naturalnie wśród tych zwierząt. Umiejętność rozpoznawania i leczenia chorób też ma ogromne znaczenie ponieważ mimo dużej odporności danieli na choroby również się one wśród nich zdarzają.
Hodowla danieli to doskonały pomysł na biznes dla wszystkich, którzy nie mają problemów z odnalezieniem nabywców na zwierzęta oraz posiadają stosowną wiedzę. Najlepszymi rynkami zbytu są oczywiście inne hodowle (dużo większy zysk z każdej sztuki) oraz skupy dziczyzny (dużo mniejszy dochód – jednak przy dużej ilości stada można na tym zarobić przyzwoite pieniądze). Należy przy tym pamiętać o tym, że daniele są istotami żywymi przystosowanymi do życia w naturze i najlepiej czują się w takich właśnie warunkach.