Zapotrzebowanie na regionalne czy też niszowe produkty o unikalnej charakterystyce i niepowtarzalnym wykonaniu praktycznie zawsze cechowało się stałym wysokim poziomem. Nic zatem dziwnego, że biznes w postaci własnej firmy trudniącej się wytwarzaniem oryginalnych towarów jest pomysłem godnym rozważenia i bardzo chętnie praktykowanym. Tak zwane produkty typu "hand made" to spora gratka dla kupujących, którzy pragną odseparowania się od ogólnie przyjętych trendów. Rękodzielnictwo jest zatem godnym rozważenia pomysłem na biznes.
Własna wizja
Tworzenie oryginalnych produktów wymaga od nas odpowiedniej wizji oraz kreatywności. Wykonywana w ten sposób biżuteria artystyczna musi się zatem odznaczać niepowtarzalnością, niezwykle istotny jest również dobór dodatków. Tego rodzaju pomysły na biznes skierowane są przede wszystkim do osób młodych, posiadających swoją wizję oraz mających duszę artysty - kreatywnych i wykonujących czynności z pasją.
Tego rodzaju zajęcie utożsamiane jest przede wszystkim z przedstawicielkami płci pięknej, chociaż w tej branży spotkać można również mężczyzn próbujących swoich sił. Jako że biżuterię artystyczną kupują w przeważającej większości kobiety, to właśnie do nich będzie skierowana w pierwszej kolejności oferta. Znajomość trendów w tym segmencie oraz kobiecych gustów to absolutna konieczność.
Oferta
Chcąc, aby nasza oferta była atrakcyjna i odróżniała się od konkurencji, powinniśmy zastanowić się nad inwestycją w odpowiednie dodatki do wykonywanej przez nas biżuterii. Zakup komponentów to prawdziwe wyzwanie - najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w popularne elementy, które cieszą się sporym popytem. Są to różnego rodzaju koraliki, klipsy, cyrkonie i podobne gadżety z tego segmentu. Najważniejsza kwestia to oczywiście odpowiednia ich kompozycja i konfiguracja, aby całość prezentowała się atrakcyjnie oraz elegancko. Zakupu dodatków możemy dokonać w sklepie pasmanteryjnym
czy też internetowym dysponującym takim asortymentem.
Przewidywane koszty inwestycji
Produkcja biżuterii artystycznej to konieczność poniesienia kosztów inwestycyjnych. Na początek potrzebne nam będą na start surowce oraz dodatki niezbędne do wytwarzania kolekcji biżuteryjnej. Tutaj powinniśmy przygotować około 2000-3000 zł. Następna kwestia to wynajem lokalu na potrzeby produkcyjne oraz związane z tym wszelkiego rodzaju opłaty (za prąd, gaz, media, internet itp.). Jeżeli nasz biznes będziemy prowadzić na mniejszą skalę, możemy pokusić się o przekształcenie części naszego mieszkania na małą halę produkcyjną lub też pokusić się o wynajęcie niewielkiej powierzchni, aby zminimalizować niepotrzebne koszty. Przy wyborze odpowiedniego lokalu istotne jest, jaką rolę ma on odgrywać z marketingowego punktu widzenia. Dla celów sprzedażowych warto pokusić się o otworzenie naszej działalności w lepszej lokalizacji. Produkowanie biżuterii związanej w konkretny sposób z danym regionem, w którym ją oferujemy, może dodatkowo przysporzyć nam klienteli wśród turystów poszukujących oryginalnych pamiątek.
Na potrzeby naszej działalności powinniśmy również postarać się o wykonanie strony internetowej i zadbanie o aspekty marketingowe w postaci różnych form reklamy. Do kosztów należy wliczyć w takim przypadku opłaty za administrowanie stroną oraz jej utrzymanie na serwerze.
Potencjalne zyski
W tym segmencie (podobnie zresztą jak w całym biznesie) kluczową rolę odgrywa skuteczne pozyskiwanie odbiorców oferowanych przez nas produktów. Znalezienie stałego odbiorcy w znaczący sposób ułatwi nam funkcjonowanie, a uprościć nam to może posiadanie własnego sklepu internetowego. Koszty produkcji samej biżuterii są stosunkowo niewielkie, dlatego przy znalezieniu sporej grupy klientów możemy liczyć na naprawdę sensowne zyski. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednie wykreowanie wizerunku przy pomocy kampanii reklamowych obejmujących różne jej formy.