Wraz z postępem technologicznym i cywilizacyjnym społeczeństwu towarzyszą rozprzestrzeniające się choroby naszych czasów. Stres, nieprawidłowa dieta i higiena, niedbałość o komfort wykonywania najprostszych czynności są powodami problemów kardiologicznych, schorzeń kręgosłupa oraz kłopotów ze wzrokiem. W przypadku ostatniej z wymienionych wiele osób rezygnuje lub też rezygnowało z wizyt u specjalisty z powodu lenistwa czy też niechęci do noszenia na co dzień okularów korygujących widzenie. Obecnie ta gałąź medycyny w coraz większym stopniu stara się połączyć estetykę ze skutecznością oferowanych rozwiązań, dlatego właśnie potencjalny klient salonu optycznego ma do wyboru naprawdę pokaźną ilość pozycji. Nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony salon optyczny to warty rozważenia pomysł na biznes dla osób posiadających znaczny kapitał na inwestycję.
Lokalizacja i podążająca moda
Dostępność salonu optycznego z punktu widzenia klienta jest sprawą niezwykle istotną. Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć nad jego otwarciem w pobliżu miejsc publicznych i zamieszkanych przez możliwie jak największą grupę potencjalnych odbiorców. Salon optyczny blisko szpitala miejskiego czy też prywatnych gabinetów medycznych to z pewnością dobre rozwiązanie. Warto brać pod uwagę dobre punkty komunikacyjne w naszej okolicy.
Nawiązanie współpracy z okulistą to wygoda oraz komfort z punktu widzenia samego klienta. Specjalista posiadający gabinet w pobliżu lub też bezpośrednio w obrębie naszego salonu pozwoli na zwiększenie grupy potencjalnych odbiorców.
Bogactwo oferty oraz podążanie za ogólnie przyjętymi trendami w modzie pozwolą nam zaopatrzyć się w akcesoria i pozycje najbardziej poszukiwane oraz pożądane przez klientów. Zmieniająca się cyklicznie moda sprawia, że w sposób elastyczny powinniśmy dopasowywać produkty do panujących kryteriów.
Jakość obsługi oraz oferta
Kluczową rolę w przypadku praktycznie każdego rodzaju biznesu jest dbanie o kwestię jakości naszych usług. Chcąc prowadzić
salon optyczny na wysokim poziomie powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do kwestii zatrudnienia odpowiednich specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za obsługę klienta. Wartym rozważenia pomysłem jest skorzystanie z usług okulisty oraz szlifierza optyka. Odbiorcy przywiązują wielką wagę do kwestii doradczej i oczekują fachowej opinii, którą mogą otrzymać jedynie od specjalisty w tej dziedzinie.
Bogactwo oferty to rzecz, na którą klient również zwraca uwagę. Wielość pozycji pozwala na swobodne poszukiwanie optymalnego rozwiązania zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym. Wprowadzanie od czasu do czasu kampanii promocyjnych na produkty z końcówki kolekcji pozwoli nam z pewnością na zwiększenie zainteresowania naszą ofertą, która powinna być elastycznie dopasowywana pod klientów charakteryzujących się różnym przedziałem wiekowym z powodu ich odmiennych preferencji.
Koszty inwestycyjne
Wyposażenie salonu optycznego w niezbędny sprzęt wraz akcesoriami wymaga od nas wyłożenia przynajmniej 250 tysięcy zł. W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w takie pozycje jak oftalmoskop (badanie dna oka), foropter (ustalenie wady wzroku i dobór odpowiednich szkieł), autorefraktometr (komputerowe badane ostrości wzroku), lama szczelinowa, wziernik, ciśnieniomierz, dioptromierz, urządzenia do obróbki i szlifowania szkieł, polerki, optotypy i wiele innych. Zainwestowanie w sprzęt używany pozwoli nam jednak znacznie obniżyć koszty inwestycyjne (nawet o ponad połowę).
Zakup dużej ilości oprawek oraz szkieł o sporym zróżnicowaniu cenowym pozwoli nam zadbać o preferencje szerszej grupy klientów. Do oferty warto dołączyć również okulary przeciwsłoneczne, futerały, soczewki kontaktowe i inne drobne akcesoria.
Z prowadzeniem salonu optycznego wiąże się również konieczność opłacenia wynajmowanego lokalu wraz z kosztami przez niego generowanymi (media, prąd, gaz), zatrudnienia pracowników i specjalisty. Do tego należy doliczyć prowadzenie kampanii reklamowych w różnych formach oraz założenie i prowadzenie strony internetowej. |