Ze względu na wysokie koszty założenia i prowadzenia biznesu wiele osób decyduje się na działalność na zasadach franczyzy. Jest to rozwiązanie o wiele mniej kosztowne, jednakże występuje dość znaczne ryzyko wchłonięcia i bycia częścią nierentownego systemu. Sieci franczyzowe w Polsce to około 700 systemów, które znacząco różnią się kondycją finansową. Na łamach portalu Nowybiznes.eu radzimy, na co powinny zwracać uwagę osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i chcące skorzystać z franczyzy.
Podjęcie decyzji o inwestycji
Planując uruchomienie własnego biznesu w ramach sieci franczyzowej wymogiem koniecznym jest uiszczenie różnego rodzaju opłat z tytułu przynależności do systemu czy też oferowania danych usług pod konkretną marką. Zainwestowanie w daną sieć powinno być zatem poparte gruntownym zbadaniem aktualnej sytuacji systemu, na który zdecydujemy się postawić.
Kluczowy aspekt to umiejętny wybór branży, w której chcemy działać. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na segment dobrze przez nas znany i na temat którego posiadamy gruntowną wiedzę. Ułatwi to nam w sposób znaczący umiejętne dobranie odpowiedniej strategii, za pomocą której będziemy pozyskiwali klientów. Dana sieć franczyzowa to udogodnienie w postaci produktów znanej marki, wsparcie ze strony centrali, jednakże walory te nie zagwarantują nam rentowności. Dlatego właśnie nasze indywidualne umiejętności oraz wiedza poparta choćby minimalnym doświadczeniem pozwolą nam łatwiej odnaleźć się w rynkowej rzeczywistości.
Analiza kondycji finansowej sieci
Aktualna kondycja finansowa danej sieci franczyzowej powinna dać nam jasną informację na temat jej rentowności. Weryfikacja dokumentów poruszających kwestię prowadzonego przedsiębiorstwa da nam jasny obraz, w jakiej dany system znajduje
się sytuacji finansowej.
Udostępnianie dokumentów sprawozdawczych o aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa nie jest wymogiem formalnym - nie jest dyrektywą okazywanie przez daną sieć franczyzową sprawozdań finansowych. Inna sprawa, że odmowa ich okazania może być sugestią, iż dana firma ukrywa istotne informacje o faktycznej płynności, co może nam pomóc przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z jej usług.
Wiele istotnych informacji może nam dostarczyć skontaktowanie się z obecnymi oraz byłymi franczyzobiorcami. Przede wszystkim powinny nas interesować faktyczne opłaty związane z prowadzeniem działalności na zasadach franczyzy. O ewentualnych wadach danego systemu oraz potencjalnym okresie uzyskania rentowności powinniśmy się dowiadywać przede wszystkim od osób, które prowadziły kiedyś działalność i były jednym z elementów danej sieci.
Zbadanie historii sieci franczyzowej
Pod pojęciem historii danego systemu franczyzowego rozumiemy przede wszystkim jego historyczną kondycję finansową oraz obecność jednostek pilotażowych otwartych na przestrzeni dziejów przez firmę. Tempo rozwoju ustalone przez przedsiębiorcę powie nam o ewentualnych planowanych inwestycjach w przyszłości, co pomoże nam ocenić perspektywę rozwoju i wysnuć wnioski na temat możliwego nasycenia rynku danymi usługami. Obniżenie dynamiki ekspansji rynkowej może przełożyć się zapewne na uzyskiwanie mniejszych zysków w przypadku zdecydowania się przez nas na wcielenie w szeregi systemu franczyzowego.
Zabezpieczenie finansowe sieci franczyzowej na dany okres pozwoli nam lepiej przeanalizować kwestię ewentualnego udziału w projekcie. Im dłuższy jest okres zabezpieczenia finansowego, tym mamy większą pewność, że firma w najbliższym czasie nie ogłosi upadłości, co wiązałoby się z również problemami płynności finansowej franczyzobiorców.