Potrzeba utrzymywania odpowiednich warunków do przechowywania artykułów spożywczych powoduje, że supermarkety, sklepy czy też restauracje nie oszczędzają na zaopatrywaniu się w nowoczesne systemy chłodzące. Posiadanie zamrażarek i lodówek jest dziś absolutną koniecznością, jednakże opłaty związane z ich użytkowaniem w postaci sporego poboru prądu stawiają przez właścicielami pytanie - czy istnieje mniej kosztowne rozwiązanie, które przynajmniej w krótkiej perspektywie czasu może służyć jako tańsze uzupełnienie obecnych metod schładzania artykułów? Odpowiedzią na to pytanie może być skorzystanie z usług firm, które realizują pomysł na biznes w postaci produkcji lodowych bloków oraz kostek.
Zapotrzebowanie na rynku
Wbrew powszechnej opinii na lód w postaci gotowych bloków czy też kostek może być popyt przez cały rok. Jego przeznaczeniem może być schładzanie napojów w barach, restauracjach, a przede wszystkim jest on nieoceniony w przypadku oferowania usług cateringowych. Lodowe bloki mogą być wykorzystywane również na targach, gdzie takie artykuły jak mięso oraz ryby można z powodzeniem przechowywać na blokach lodowych.
Przeznaczenie produkowanego lodu nie ogranicza się oczywiście tylko i wyłącznie do segmentu spożywczego. Można go używać również podczas wystaw artystycznych, gdzie profesjonalni rzeźbiarze wykorzystują bloki lodowe do eksponowania swoich umiejętności twórczych.
Proces produkcyjny
W naszej produkcji możemy uwzględnić wytwarzanie kostek lodowych oraz lodowych bloków. Przy wytwarzaniu tego rodzaju produktu należy oczywiście dysponować gruntowną wiedzą na temat samego procesu produkcyjnego, który należy do grupy raczej skomplikowanych. Obecnie najbardziej pożądaną formą jest lód kryształowy, przeźroczysty, do produkcji którego potrzeba nam specjalistycznego sprzętu. Wymogiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniego źródła wody oraz odpowiednich filtrów, które usuwają zanieczyszczenia. Później woda trafia do systemu rurek, gdzie
panuje ujemna temperatura. Tam właśnie ulega ona procesowi mrożenia. Musimy się liczyć z tym, że z 2-3 litrów czystej wody uzyskamy co najwyżej litr samego lodu. Aby mógł on się wydostać z rur (w których znajduje się amoniak) są one w sposób błyskawicznie rozmrażane. Następnie odpowiedni kształt lodowym bryłom nadaje specjalna maszyna, która zajmuje się grawerowaniem i wycinaniem.
Wyprodukowany w ten sposób towar musimy również przechowywać w odpowiednich warunkach, a najlepiej nadają się do tego wyposażone odpowiednio hale mroźnicze.
Zakup maszyn specjalistycznych wymaga od nas wyłożenia niemałej ilości gotówki. Są to kwoty rzędu przynajmniej kilkuset tysięcy zł. W przypadku takiego zakupu trzeba również zainwestować w paczkowarkę, zamrażarki przystosowane do przechowywania większej ilości towaru oraz samochód do transportu. Plusem zainwestowania w profesjonalny sprzęt jest w przeważającej większości zautomatyzowana linia produkcyjna na każdym etapie produkcji. Paczkowanie w folię oraz następnie w karton jest właściwie jedynym zadaniem osób zatrudnionych w takim zakładzie.
Gdzie szukać klientów?
Wbrew powszechnym opiniom produkty wykonane z lodowych wałków (kostki, bloki lodowe itp.) znajdują swoje miejsce nie tylko w segmencie spożywczym. Często możemy znaleźć swoje miejsce również podczas organizowanych imprez okolicznościowych, takich jak festiwale i eventy. Nietypowe zlecenia w postaci różnego rodzaju akcji promocyjnych (atrakcje dla potencjalnych klientów w postaci lodowych figur czy też pełnowymiarowych lodowych budowli) organizowanych przez wielkie firmy także te z zagranicy to szansa dla nas na zakontraktowanie naprawdę dużego zlecenia.
Obecnie segment produkcji lodowych brył w Polsce jest praktycznie nieznany, dlatego najlepiej jest czerpać ewentualną wiedzę na temat branży przede wszystkim od zachodnich oraz amerykańskich producentów.