Sukcesywny wzrost cen paliw powoduje, że coraz częściej decydujemy się na wykorzystywanie alternatywnych środków transportu w życiu codziennym. Wydatki rzędu przynajmniej kilkuset zł miesięcznie zniechęca sukcesywnie zwiększającą się grupę osób, która szuka oszczędności właśnie w tym aspekcie. Nic zatem dziwnego, że segment rowerowy sukcesywnie się rozwija, a jego wzrost wynosi 10 procent rocznie. Stały i dynamiczny rozwój tej branży sprawia, że pomysł na biznes w postaci prowadzenia sklepu oraz serwisu rowerowego jest jak najbardziej perspektywiczny.
Badanie rynku
Obecnie rynek rowerowy wart jest około 600 milionów zł i jego wartość stale rośnie. Sprzyjają temu sukcesywnie wzrastające koszty wykorzystywania innych środków transportu w codziennej komunikacji - wzrastają ceny biletów autobusowych, tramwajowych, pociągowych, drożeje również benzyna. Polacy stawiają coraz częściej na markowe i uznane pod względem jakości produkcje, przez co stale rośnie sprzedaż rowerów także z wyższej półki cenowej.
Liczby nie kłamią - szacuje się, że w 2011 roku sprzedaż rowerów osiągnęła granicę około 1,5 miliona sztuk. Rośnie również zainteresowanie używanymi egzemplarzami oraz usługami serwisowania sprzętu. Dane te świadczą również o tym, że na rynku jest obecna coraz silniejsza konkurencja, której obecność można zauważyć szczególnie w dużych miastach.
Zaplanowanie oferty
Prowadzenie sklepu rowerowego powinno być wstępnie opatrzone konkretnym planem działania. Przede wszystkim nasza oferta powinna zawierać w pierwszej kolejności najbardziej popularne modele na rynku. Bogactwo asortymentu sprawia, że klient ma większe pole manewru i może wybrać w bardziej precyzyjny sposób coś odpowiedniego dla siebie. Najbardziej wymagające są rzecz jasna osoby z wieloletnim stażem jeżeli chodzi o segment rowerowy. Ich wiedza sprawia, że dokładnie wiedzą czego oczekują po konkretnym modelu, a naszym zadaniem jest udzielenie możliwie jak najbardziej precyzyjnej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie.
Jeśli nie czujemy się odpowiednio kompetentni, musimy pokusić się o zatrudnienie odpowiedniej osoby z doświadczeniem oraz wiedzą z tej branży.
W naszej ofercie powinniśmy również umieścić usługę serwisowania sprzętu. Ze względu na racjonalizację wydatków wiele sklepów decyduje się na współpracę z firmami zajmującymi się samym serwisem, co jest znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jest to również cenna wskazówka dla tych, którzy zdecydują się na prowadzenie tylko i wyłącznie samego serwisu rowerów. Oferowanie okresowych przeglądów to również godna rozważenia kwestia. Szczególnie chętnie korzystają z tej opcji właściciele droższych modeli rowerów.
Planowane koszty inwestycji
Lwią część inwestycji pochłonie oczywiście zakup odpowiednich egzemplarzy oraz akcesoriów do rowerów. Jeżeli dodatkowo pokusimy się o otworzenie własnego punktu serwisowego, czeka nas wydatek na profesjonalne oraz markowe narzędzia (przynajmniej 10 tys. zł). Wymogiem koniecznym (w przypadku naszego braku doświadczenia oraz braku wiedzy praktycznej) jest zatrudnienie pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami (pensja rzędu 2-3 tys. zł).
Części zapasowe powinniśmy kupować na bieżąco, w momencie gdy konieczny jest zakup konkretnego podzespołu do roweru. Ważna kwestia to oferowanie krótkiego okresu naprawy w połączeniu z jego fachowością, co pozwoli oraz ułatwi nam pozyskanie sporego grona klientów. W przypadku poważniejszych napraw kluczową kwestię stanowi sprawne dostarczenie specjalistycznych części, których okres sprowadzenia (w przypadku mało popularnych elementów) może trwać nawet parę tygodni. Takie informacje należy oczywiście przekazać klientowi na wstępie oraz informować go o postępach na bieżąco.
Chcąc być o krok przed konkurencją musimy również zadbać o odpowiednią lokalizację naszego biznesu, kwestie marketingowe (formy reklamy zewnętrznej, reklama w sieci, strona internetowa sklepu). Musimy oczywiście pamiętać o tym, że prowadzenie sklepu i serwisu rowerowego jest działalnością okresową (okres zdecydowanie największego popytu to wiosna - jesień).