Polski rynek motoryzacyjny to przede wszystkim znaczna przewaga pojazdów używanych nad nowymi konstrukcjami. Powód takiego stanu rzeczy jest niezwykle prozaiczny - takie pojazdy są znacznie tańsze jeżeli chodzi o koszty nabycia, a w dobie wzrastającej inflacji i suwerennego podwyższania cen przez przedsiębiorców wydaje się to jak najbardziej rozsądnym zabiegiem. Pomimo faktu, że liczba zarejestrowanych samochodów używanych (podobnie zresztą jak i nowych) zmalała w 2011 roku o kilka procent w stosunku do roku 2010, nadal usługi takie jak wulkanizacja i mechanika pojazdowa cieszą się sporą popularnością ze względu na absolutną niezbędność ich egzystencji (są praktycznie niezastępowalne). Dlatego właśnie pomysł na biznes w postaci otwarcia własnego zakładu mechaniki pojazdowej powinien nas zainteresować.
Wymogi konieczne
Własny zakład mechaniki pojazdowej musi spełniać surowe normy dotyczące emitowanych podczas pracy czynników chemicznych oraz fizycznych. Jako pracodawca zatrudniający osoby do wykonywania czynności zawodowych jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia na nasz koszt pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia (wartości NDS oraz NDN).
Pomiarami zajmują się wyspecjalizowane laboratoria, takie jak Inspekcja Sanitarna, Centralny Instytut Ochrony Pracy czy też jednostki posiadające odpowiednią akredytację do przeprowadzenia badań.
W związku z wykonywanymi pracami kontrolnymi i naprawczymi przez zatrudnionych przez nas mechaników musimy wyposażyć ich w odpowiednią odzież ochronną.
Usługi zakładu mechaniki pojazdowej
W ofercie naszego zakładu warto umieścić
nie tylko naprawę pojazdów mechanicznych, ale również ich diagnostykę. Jako profesjonalny zakład powinniśmy również zainwestować w podstawowe i najczęściej używane części zamienne do podzespołów (klocki hamulcowe, uszczelki itp.). Warto w swojej ofercie umieścić pozycję gruntownego okresowego przeglądu technicznego, informującego właściciela o zdolności jego pojazdu do bezawaryjnego funkcjonowania w ruchu miejskim.
Naprawa podzespołów oraz elementów elektronicznych wymaga zatrudnienia specjalistów w tej dziedzinie. Obecnie pojazdy mechaniczne wyposażone są w coraz większą ilość obwodów elektrycznych i dodatków elektronicznych, dlatego umiejętność ich sprawdzenia i ewentualnej naprawy z pewnością będzie przydatna.
Potencjalne zyski
Generowane przez nas zakład zyski uzależnione są od rodzaju wykonywanej usługi - w przypadku napraw problemowych wymagających zastosowania nowych podzespołów często tego typu zabiegi wymagają wyłożenia przez właściciela pojazdu kwoty rzędu kilku tysięcy zł. Przykładem zróżnicowania cenowego usług oferowanych w zakładach mechaniki pojazdowej może być tutaj wymiana oleju (średnio ok. 20-30 zł) i sprzęgła (koszt rzędu minimum 150-200 zł). Łączny koszt przeglądu technicznego samochodu zaczyna się z reguły od 150 zł.
Odpowiednia lokalizacja naszego zakładu wymaga od nas wynajmu powierzchni na prowadzenie działalności. Im jest ona bardziej atrakcyjna, tym oczywiście koszty wynajmu i opłaty będą znacznie większe. Taka lokalizacja to jednak możliwość uzyskania bardziej pokaźnego grona odbiorców. Oczywiście najwięcej zarobić możemy obsługując klientów posiadających droższe pojazdy.