Nieustanna walka o zachowanie pozycji w pracy czy też dążenie do awansu zawodowego powoduje, że coraz większa grupa rodziców decyduje się na zatrudnienie opiekuna do dziecka na przynajmniej kilka godzin, kiedy to dorośli przebywają w zakładzie pracy. Dzięki zmianom w przepisach prawnych istnieją nowe możliwości dla opiekunów dziennych, którzy przy spełnieniu kilku warunków określonych w ustawie będą mogli zwiększyć zakres swoich usług. Profesja ta jest przewidziana przed wszystkim do przedstawicielek płci pięknej (częściej na tym stanowisku zatrudniane są kobiety), jednakże opiekun dzienny może być również godnym rozważenia pomysłem na biznes dla mężczyzn.
Przepisu ustawowe regulujące kwestię opiekuna dziennego
Szczegółowy zakres obowiązków oraz wymogów formalnych dotyczących prowadzenia tego typu działalności zawarta jest w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. W myśl jej zapisów osoba funkcjonująca jako opiekun dzienny będzie zatrudniona przez daną gminę na podstawie umowy cywilnoprawnej o świadczenie przewidzianych w ustawie usług.
Przepisy regulują przedział wiekowy dzieci, którymi może zajmować się opiekun dzienny - w grę wchodzi opieka nad dziećmi od 20 tygodni do 3 lat. Ustawa przewiduje również, że opiekun dzienny może sprawować opiekę nad maksymalnie pięcioma maluchami (lub trzema, jeżeli posiada na wychowaniu dziecko poniżej pierwszego roku życia lub też gdy opiekuje się dzieckiem wymagającym szczególnej troski).
Wymogi formalne umożliwiające wykonywanie profesji opiekuna dziennego
Chcąc zostać opiekunem dziennym musimy liczyć się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów, które są jasno sprecyzowane w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3. Przyszły opiekun musi zatem:
- zagwarantować w postaci rękojmi należyte sprawowanie nad przydzielonymi mu
do opieki dziećmi,
- nie być pozbawionym władzy rodzicielskiej ani w żaden sposób nie może być ona ograniczona lub zawieszona,
- spełniać obowiązek alimentacyjny, jeżeli powstał on na podstawie orzeczenia przez sąd w postaci tytułu wykonawczego,
- nie być skazany obecnie lub w przeszłości prawomocnym wyrokiem za czyn umyślny,
- posiadać należyte warunki mieszkaniowe (lokalowe), umożliwiające bezpieczną i komfortową opiekę nad dzieckiem,
- odbyć skierowane do przyszłych opiekunów dziennych szkolenie (pełne szkolenie trwa 160 godzin (uzupełniające to 40 godzin), a koszt kursu to 900-1500 zł). Osoby, które przez minimum 12 miesięcy zajmowały się opieką nad dziećmi do lat 3, zwolnione są z wymogu odbycia szkolenia.
Dzienny opiekun i jego zadania
Zadania wyznaczone opiekunowi dziennemu są jasno określone, a należą do nich np. zapewnienie należytego bezpieczeństwa dzieciom i poziomu warunków bytowych możliwie jak najbardziej zbliżonych do domowych, indywidualne podejście do potrzeb danego dziecka i zagwarantowanie mu opieki edukacyjnej oraz pielęgnacyjnej, przygotowanie programu zajęć przystosowanych do właściwego wieku dziecka (zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz edukacyjne, które uwzględniają potrzeby rozwojowe - umysłowe i motoryczne - dziecka).
Opiekun dzienny zatrudniany jest przez gminę. Wynagrodzenie godzinowe takiej osoby to około 3-4 zł za sprawowanie opieki nad jednym dzieckiem. Osoba sprawuje opiekę nad dzieckiem przez 8 godzin dziennie, natomiast rodzic za każdą następną ponadnormową godzinę płaci dodatkowo.
Podsumowując warunki finansowe w przypadku wykonywania profesji opiekuna dziennego nie są z pewnością zbyt atrakcyjne, jednak w przypadku spełnienia wszelkich wymogów formalnych mogą być gwarancją stabilnego dochodu przez dłuższy okres czasu (jeżeli na danym rynku istnieje zapotrzebowanie na te usługi). |