Coraz większą uwagę obywatele naszego kraju przywiązują wagę do jakości kupowanych produktów, dlatego nie dziwi fakt, że właściciele małych lokalnych przedsiębiorstw cieszą się rosnącym poparciem. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań są oni w stanie zapewnić odpowiednią jakość usług, znacznie wyprzedzającą przedsiębiorstwa nastawione na masową produkcję. Przykładem może być tutaj biznes spożywczy, gdzie unikalna receptura przy zastosowaniu naturalnych produktów jest coraz częściej preferowana i znajduje rozrastające stale się grono zwolenników. Jeżeli posiadamy zmysł kucharza i potrafimy swoją nabytą wiedzę w odpowiedni sposób wykorzystać, wówczas pomysł na biznes w postaci pieczenia ciast oraz tortów na zamówienie może się okazać godną rozważenia alternatywą w dążeniu do poszukiwania swojej niszy rynkowej.
Wymogi konieczne
Chcąc prowadzić nasz biznes musimy postarać się o zezwolenie z Sanepidu, który dokładnie zbada panujące w naszym lokalu warunki sanitarno-epidemiologiczne. Do tego potrzebna nam będzie odpowiednia powierzchnia na prowadzenie działalności spełniająca surowe normy.
Biznesplan
Bez odpowiedniego biznesplanu nie powinniśmy rozpoczynać naszej działalności. Należy w nim zawrzeć takie elementy jak wykorzystywanie odpowiednich przepisów na pieczenie ciast, wybór określonej grupy docelowej, do której mamy dotrzeć, oraz przeprowadzenie kampanii reklamowej promującej nasze wyroby.
Najtrudniejszą kwestią będzie przekonanie do siebie określonej grupy odbiorców. Wyrabianie sobie marki w początkowym okresie prowadzenia działalności zawsze było karkołomnym zadaniem. W segmencie spożywczym istotna jest przede wszystkim jakość wyrobów i to powinna być odpowiednia karta przetargowa. Warto przy prowadzeniu negocjacji z klientem przedstawiać mu próbki naszych wyrobów, aby mógł ocenić ich poziom jakościowy. Warto oczywiście zainwestować w promocję naszych wyrobów w internecie (strona internetowa i prowadzenie kampanii reklamowej).
Ważna rzecz - badanie preferencji klienta
na danym rynku lokalnym. Dzięki przeprowadzeniu analizy potrzeb grupy docelowej będziemy mogli sprecyzować listę przepisów kulinarnych, na których będziemy się opierać. Wiele zależy od tego, w jakim celu nasze wyroby mają być zamawiane. Wśród klientów najczęściej będą to osoby organizujące przyjęcia okazjonalne (urodziny, imieniny, imprezy integracyjne itp.), a przede wszystkim wesela. Odbiorców warto poszukiwać również wśród firm cateringowych.
Perspektywy i konieczne inwestycje
Do prowadzenia naszej działalności potrzebny nam będzie sprzęt kuchenny oraz produkty do pieczenia ciast. W przypadku tej drugiej kwestii warto zaopatrywać się w wyroby dopiero po odebraniu zamówienia od klienta - dzięki temu uzyskamy informację, które składniki będą nam niezbędne przy wykonywaniu zlecenia.
Prowadząc naszą działalność i posiadając własną stronę internetową koniecznym jest posiadanie komputera - stacjonarnego lub wygodnego przenośnego laptopa. Będzie to przydatne narzędzie do komunikacji z klientami i przyjmowania zleceń. Pamiętajmy o tym, aby kontrolować terminy planowanych dostaw, gdyż w tej branży terminowość odgrywa wręcz kluczową rolę (oczywiście wraz z jakością oferowanych usług). Inwestycja w samochód transportowy również jest koniecznością - własny transport zwiększa zaufanie klienta do naszych usług. Kluczem do sukcesu będzie pozyskanie stałej grupy odbiorców, jednak jej budowanie może nam zająć trochę czasu.
Ważne jest, aby ustalone przez nas ceny były faktycznym odzwierciedleniem wartości przygotowanych przez nas ciast. Średnie ceny jednej blachy przygotowanego ciasta oscylują wokół 30-40 zł, tort weselny to już wydatek rzędu przynajmniej 40 zł za kg. Im bardziej widowiskowa jego dekoracja, tym oczywiście możemy żądać więcej. Dla stałych klientów warto stosować atrakcyjne promocje oraz rabaty.