Rosnąca popularność sprzętów elektronicznych powoduje, że coraz większa liczba nowych przedsiębiorców planuje związać swoją przyszłość właśnie z tą gałęzią gospodarki. W chwili obecnej szczególnym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje mobilne, z których przeciętny użytkownik może korzystać praktycznie w dowolnym miejscu. Jeśli zatem technologie informatyczne nie mają przed nami tajemnic lub też posiadamy kontakty z wykwalifikowanymi specjalistami zdolnymi przywrócić właściwe działanie sprzętu, serwis laptopów i innych urządzeń przenośnych będzie dla nas pomysłem na biznes godnym rozważenia.
Zakres wykonywanych usług
Profesjonalny serwis laptopów powinien oczywiście posiadać odpowiednią aparaturę do zdiagnozowania przyczyny nieprawidłowego działania sprzętu dostarczonego przez klienta. Mowa tu o trudnościach mających naturę awarii technicznej sprzętu (hardware) oraz tych związanych z niezgodnym z przeznaczeniem działaniem oprogramowania (software). W ostatnim czasie szczególnym i przybierającym na sile przypadkiem jest masowy wzrost klientów, którzy padli ofiarami infekcji złośliwego oprogramowania powodującego nieprzewidziane i niepożądane działanie komputera. Zdiagnozowanie takiego problemu oraz jego usunięcie (sugestie dla klienta - w jaki sposób radzić sobie z tego typu sytuacjami w przyszłości - będą z pewnością w dobrym tonie i spowodują wzrost jego satysfakcji z oferowanych przez nas usług) powinno znaleźć się z zakresie oferowanych przez nas usług. Swoją ofertę powinniśmy kierować zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm.
W ofercie naszych usług powinny znaleźć się również takie pozycje jak instalacja oprogramowania (np. instalowanie systemu operacyjnego, fachowego oprogramowania), konfiguracja sieci czy też wymiana uszkodzonego sprzętu. Przy wykonywaniu tej ostatniej czynności warto dać również przynajmniej kilkumiesięczną gwarancję na zainstalowane podzespoły. Oferując swoim klientom odzyskiwanie danych uszkodzonego sprzętu (dysku twardego, pendrive'a czy też innego urządzenia magazynującego dane) może się okazać dla nas niezwykle dochodową usługą. W przypadku dysku twardego, u którego stwierdzono błąd logiczny zapisywania danych, ich koszt odzyskiwania to przeważnie kwota przynajmniej kilkuset zł (np. odzyskiwanie danych z dysku 500 gb to przeważnie koszt ok. 500 zł), natomiast błąd techniczny sprzętu powiększa tą kwotę przynajmniej dwukrotnie. Warto zatem samą diagnostykę (określenie rodzaju błędu i jego powagi) oferować klientowi za darmo i przekazać mu informację o kosztach odzyskiwania danych.
Intensywny rozwój technologii sprawia, że warunkiem koniecznym będzie sukcesywne dokształcanie się z wykorzystywanych w sprzętach rozwiązań. Dzięki temu problemy związane z klientami posiadającymi nowe rozwiązania w swoich urządzeniach nie będą nam straszne. Wiedza nabywana na specjalistycznych kursach komputerowych czy też pozyskiwana z Internetu może się okazać bardzo przydatna.
Co będzie nam potrzebne?
Potrzeba wykorzystywania określonego sprzętu w naszym biznesie będzie w dużej mierze
uzależniona od wachlarza oferowanych przez nas usług. Im większą ilością zagadnień będziemy chcieli się zajmować, tym będzie to wymagało pokaźniejszych inwestycji. W pierwszej kolejności będziemy potrzebowali na początek najlepiej dwóch komputerów (przykładowo laptop i komputer stacjonarny), z których jeden będzie odpowiedzialny za zbieranie zleceń i informacji o klientach, a drugi za rozwiązywanie zagadnień związanych z testowaniem oprogramowania. Oczywiście koniecznością będzie stały dostęp do Internetu.
W dobrym tonie będzie również zainwestowanie we własną stronę internetową, na której udzielimy potencjalnemu klientowi wszelkich informacji o oferowanych przez nas usługach. Inwestycja w reklamę naszej firmy pozwoli nam pozyskać większą grupę klientów - możemy skorzystać w tym celu z linków sponsorowanych, klasycznego pozycjonowania czy też reklamowania swoich usług na łamach portali społecznościowych czy też serwisów tematycznych związanych z branżą komputerową.
Jeżeli chcemy oferować klientowi możliwość dojazdu na wybrane przez niego miejsce, wówczas koniecznym będzie posiadanie własnego transportu. Oprócz tego powinniśmy wyposażyć się w elementy mogące się okazać pomocnymi podczas diagnozowania i usuwania awarii sprzętu - np. zasilacze, karty pamięci (w różnej technologii - SDR, DDR, DDR2 czy DDR3), płyty główne, dyski twarde, procesory. W przypadku usuwania problemów związanych z zastosowanym oprogramowaniem konieczne będzie także zaopatrzenie się w systemy operacyjne, dyski przenośne celem archiwizacji danych podczas formatowania sprzętu, alternatywne wersje wykorzystywanego przez klienta oprogramowania.
Budowanie cyklicznego dochodu to dla każdej z firm komputerowych priorytet, a takową możliwością może się okazać nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwami wdrażającymi oprogramowanie we własnym zakresie. Pomoc w jego instalacji oraz monitorowanie jego prawidłowej pracy może się okazać dla nas niezwykle intratną i wymierną finansowo opcją.
Każda firma chcąca przyjmować klientów w swojej placówce powinna zainwestować w lokal. Jego powierzchnia uzależniona jest od ekspansji oferowanych przez nas usług. Na początku naszej działalności powinno nam wystarczyć niewielkie biuro. Pomieszczenie magazynowe z przechowywanym sprzętem komputerowym to wymóg raczej konieczny.
Koszty prowadzonego serwisu
Do kosztów stałych prowadzonej przez nas działalności zaliczyć trzeba cykliczne opłacanie składek ZUS (jak w przypadku każdego właściciela firmy), które przez pierwsze 2 lata będą miały preferencyjny wymiar. Do tego dochodzą opłaty związane z wynajmem lokalu (cena uzależniona od jego lokalizacji), za media, za zakup sprzętu komputerowego, opłaty związane z transportem (dojazd do klienta) i zatrudnianiem pracowników, wykonywane zabiegi marketingowe itp. Na potrzeby naszej działalności warto postarać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Wiele informacji na ten temat można znaleźć wykorzystując w tym celu wyszukiwarkę Google i hasło "dofinansowanie dla nowych firm 2013". |