Umiejętne gospodarowanie środkami finansowymi nie jest przyrodzoną zdolnością każdego człowieka. Zwłaszcza w warunkach kapitalizmu nie każdy potrafi się odnaleźć, co często jest powodem narastających nierówności społecznych. Wiele grup społecznych nie potrafi zadbać o swoje interesy i widząc innych, którym powodzi się dużo lepiej, czują się przez system wykorzystywani i oszukiwani jednocześnie. Widać to po nastrojach społecznych wywołanych kryzysem finansowym ostatnich lat. W wielu krajach na fali protestów społecznych obalono rządy, opozycja za sprawą populistycznych haseł przywrócenia osłon socjalnych niejednokrotnie przechodziła do władzy. W takich realiach gospodarczych trudno jest otwierać firmy lub zachęcać młodych ludzi do tego, aby decydowali się na taki krok, jakim jest rozpoczęcie własnej działalności. Sytuacja w krajach o bardziej stabilnej ekonomii jest już całkowicie odmienna, co jednak nie oznacza, że młodzi ludzie garną się tam do zakładania własnych firm. Wszystko zależy także od genu przedsiębiorczości, który decyduje o tym, kto ma naturalne predyspozycje do zamieniania pomysłów w złote interesy.
Niektóre kraje mają renomę kompletnie pozbawionych takiego wewnętrznego parcia do innowacji, jak chociażby Wielka Brytania, gdzie gospodarka daje ogromne możliwości i jest innowacyjna, ale często dzięki pomysłom firm i osób importowanych spoza swoich granic. Kapitał i historia stojąca za Wielką Brytanią sprawiają, że tamtejsza giełda przyciąga inwestorów z całego świata, ale jednocześnie społeczeństwo tamtejsze
przyzwyczajone jest do tego, że od zawsze żyje mu się bardzo dobrze. Afery na szczytach władzy czy uruchomienie własnej firmy nie zaprzątają myśli tych, którzy mogą spokojnie cieszyć się wysokim poziomem życia w swoim kraju i bez tych dodatków. Polska na tym tle coraz częściej traktowana jest jako kraj ludzi ambitnych i pomysłowych, gdzie jest możliwe uruchomienie bardzo innowacyjnego biznesu z perspektywami na ogromny sukces. Dowodem tego są chociażby producenci wielkiego komputerowego hitu, Wiedźmin – opartego zresztą na innym polskim produkcie eksportowym – literaturze fantasy. Problemem z przedsiębiorczością w Polsce jest jednak biurokratyzacja administracji publicznej oraz wciąż średni dostęp do środków finansowych na start firmy.
Nowe przedsiębiorstwa są bardzo ważnym elementem rozwoju gospodarki – ludzie kończący studia lub mający problem ze zdobyciem wyższego wykształcenia, zamiast godzić się z zatrudnieniem na niskopłatnym etacie, powinny dążyć do zrealizowania własnego pomysłu na biznes. Nawet jeśli ktoś pracuje fizycznie dla innego pracodawcy, powinien rozważyć możliwość samo zatrudnienia i uruchomienia działalności w tym sektorze – pomijając pośredników i przełożonego, którzy pochłaniają dużą część realnego zarobku, można szybko zbudować sobie zupełnie inną pozycję ekonomiczną i biznesową. Problemem jest przekonanie siebie samego do tego, że dany pomysł na działalność jest możliwy do zrealizowania i potencjalnie niesie ze sobą wielki zysk.
|