Badania wykazały, że dla 55 proc. przedstawicieli pokolenia Y, czyli osób urodzonych w latach 1980-2000, kwestie finansowe plasują się dopiero na czwartym miejscu wśród zawodowych priorytetów. Jest to o tyle istotne, że ta grupa pracowników powoli zaczyna przeważać na rynku pracy. Z raportu „Motywacje młodych 2015” wynika, że wybierając motywatory do pracy, aż 85 proc. respondentów wskazuje work-life balance jako motywator kluczowy. Zaraz po nim znajduje się elastyczność (76 proc.), rozumiana zarówno jako różnorodność wykonywanych zadań, jak i elastyczność samego miejsca pracy, czyli możliwość wykonywania swoich obowiązków poza sztywno wyznaczonymi godzinami i poza firmowym biurkiem. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, warto przyjrzeć się nowoczesnym metodom organizacji środowiska pracy.
Smart working – co to takiego?
Dom, telefon, telewizja, zegarek – coraz częściej słyszymy o przedmiotach i zjawiskach określanych jako smart. Wpisujący się w ten trend smart working to nowoczesny model zarządzania zespołem, w którym bardziej niż fizyczna obecność pracownika w firmie liczą się efekty jego pracy. W czasie rozkwitu mobilności większość biurowych zadań świadczona może być w gruncie rzeczy z dowolnej lokalizacji. Koncepcja smart working jest zatem odpowiedzią na potrzeby pokolenia Y dotyczące elastyczności, jak również szansą na uniknięcie wypalenia zawodowego spowodowanego monotonią, przewidywalnością i źle dopasowanym otoczeniem biurowym, która w konsekwencji prowadzi do chęci zmiany pracy. Badania przeprowadzone przez
Mikomax Smart Office i ABSL, którego wyniki przedstawiono w raporcie „Smart working guidelines for modern service centers in Poland”, wykazało, że stawiając na większą autonomię pracownika, smart working przekłada się bezpośrednio na jakość świadczonej przez niego pracy, satysfakcję z jej wykonania i zaangażowanie. Ogromną korzyścią płynącą z takiego modelu pracy jest również większa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
Koncepcja smart office a ergonomia
Według koncepcji smart working praca to przestrzeń, w której codziennie przebywamy i która powinna adaptować się do naszego stylu życia, a nie na odwrót. Stąd też dużą wagę przykłada się w niej do ergonomii miejsca pracy, wyrażanej między innymi poprzez wyposażenie biura. Elektrycznie regulowane biurka, dostępne na przykład w ofercie firmy AJ Produkty, dają możliwość szybkiego dostosowania wysokości blatu do potrzeb pracownika, pozwalając na płynne przejście z pozycji siedzącej do stojącej. Nowoczesne miejsca pracy to również właściwe rozplanowanie przestrzeni. Wydzielone strefy do pracy wspólnej umożliwiające swobodną wymianę myśli i uwag między pracownikami, jak również strefy pracy indywidualnej czy strefy relaksu pozwalają na maksymalne dopasowanie stanowiska do potrzeb przy konkretnym zadaniu.
Dynamiczne zmiany na rynku, rozwój technologii mobilnych i nowe priorytety w podejściu do pracy wśród przedstawicieli młodszych pokoleń zmuszają przedsiębiorstwa do wdrażania zmian. Smart working może stanowić idealną odpowiedź na potrzeby zarówno pracodawców, jak i pracowników.