Nicholas Hayek zamiast doprowadzić do likwidacji instytucji postanowił zrestrukturyzować obie firmy. Okazało się na przykład, że ASU było właścicielem kilkudziesięciu różnych firm, z których każda działała niezależnie, posiadała własne produkty, montażownie, marketing itp. Wobec tego odkrycia Hayek słusznie stwierdził, że należy ustandaryzować i zautomatyzować produkcję, co przyniosło oszczędności i korzystnie wpłynęło na jakość produkowanych zegarków. Wierzył, że możliwe jest stworzenie szwajcarskiej marki, która będzie w stanie skutecznie konkurować z japońskimi producentami. W ten sposób powstała firma Swatch, której zegarki zna chyba każdy.
Kilka lat później Nicholas Hayek wymarzył sobie stworzenie niewielkiego samochodu, będącego idealnym rozwiązaniem na miejskie korki. Wymyślił, że samochód ma mieć miejsce dla dwóch osób, być tani i bezpieczny. Narodził się pomysł, jednak potrzebny był wspólnik, który dysponowałby wiedzą z zakresu motoryzacji. Początkowo rozmowy prowadzone były z grupą Volkswagen, jednak współpraca nie doszła do skutku ze względu na zmiany w zarządzie VW oraz plany nowego prezesa grupy, która rozwijać miała własny projekt małego, kompaktowego auta.
Ostatecznie firma Hayka doszła do porozumienia z Daimler-Benz AG i tak w 1994 roku powstała Micro Compact Car AG, w której 49% akcji miała grupa Swatch, a 51% należało do Daimler-Benz AG. Jedną z pierwszych kontrowersji była sama nazwa przedsięwzięcia: Nicholas Hayek chciał
w jakiś sposób zaznaczyć związek auta z jego firmą i proponował nazwy takie jak „swatchmobile” czy „swatch car”. Ostatecznie zdecydowano się na nazwę Smart, będącą połączeniem słów
Swatch,
Mercedes oraz
Art. Pomimo wielu zabiegów już wkrótce zaczęto zmagać się z niedoborem środków na dalsze finansowanie projektu. W związku z tym Daimler-Benz zdecydował o dokapitalizowaniu Micro Compact Car. Na skutek tego zabiegu ilość udziałów firmy Hayka zmalała do 19%. Nietrudno sobie wyobrazić jak niewiele miał w związku z tym do powiedzenia w projekcie, którego był ojcem i pomysłodawcą. Ostatecznie wyprodukowane samochody zdecydowanie odbiegały od jego pierwotnego pomysłu taniego i ogólnodostępnego samochodu mieszczącego dwie osoby i skrzynkę piwa napędzanego silnikiem hybrydowym. Pod koniec 1998 roku Daimler-Benz wykupił pozostałe akcje od Swatch Group i stał się jedynym właścicielem firmy.
Historia projektu Nicholasa Hayka pokazuje jak ważny jest dobór partnera, który umożliwi realizację projektu. I jak widać może być to wybór decydujący, bo od niego może zależeć realizacja bądź pogrzebanie marzenia.
Dlatego szukając możliwości finansowania swojego projektu należy znaleźć inwestora, który nie stawia warunków w postaci udziału w nim czy ostatecznego wpływu na jego kształt lub ingerencję w podejmowanie decyzji. Inwestora, który nie odbierze nam prawa do zarządzania naszą wizją.
Źródło: Asa-Fin.com - inwestycje w firmy prywatne