Wózki paletowe – rodzaje i budowa
Wózki paletowe służą do transportowania towarów na niewielką odległość, najczęściej na przestrzeni magazynu, placu załadunkowego czy zaplecza sklepowego. Ich udźwig, choć różny w zależności od budowy i zastosowania wózka nie przekracza zwykle 2,5 tony, co ułatwia ręczne transportowanie towarów bez konieczności użycia dodatkowej mocy silnika. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta: ręczne paleciaki zbudowane są z korpusu wózka z widłami, dyszli, pompy, kół sterujących oraz rolek prowadzących, a często dodatkowo wskaźnika wagi. Wśród najważniejszych typów wózków paletowych wyróżnić można przede wszystkim:
- Paleciaki ręczne, unoszące ładunek na wysokość ok. 20 cm, umożliwiają swobodny transport ładunków na paletach i sprawdzają się idealnie na magazynach, w halach produkcyjnych, na zapleczach sklepów a także w hurtowniach.
- Wózki paletowe ręczne unoszące nożycowe oraz masztowe, umożliwiające unoszenie ładunku na większe wysokości. Choć obsługują mniejsze wagi niż standardowe paleciaki, wózki masztowe sprawdzają się doskonale w miejscach składowania towarów do wysokości około 2 metrów, a więc np. na magazynach sklepów czy hurtowni. Tego typu wózki paletowe są też doskonałe przy rozładunku samochodów dostawczych bez wykorzystywania dedykowanej rampy.
Ręczne wózki paletowe mogą mieć rożną długość wideł, dostosowaną do stosowanych w transporcie wielkości palet. Standardowa długość, pozwalająca na uniesienie palety wzdłuż to 1150mm, jednak producenci z dużym powodzeniem produkują i sprzedają także wózki z widłami o długości 800mm, 950mm, 1000mm, 1600mm, 1800mm, 2000mm, oraz 2500mm. Te najkrótsze sprawdzają się szczególnie dobrze w wąskich korytarzach oraz jako wyposażenie samochodów dostawczych, które przy przewozie nieco mniejszych paczek mogą korzystać z mniejszych i łatwiejszych do załadunku palet. Dla kontrastu, wózki paletowe o najdłuższych widłach są wykorzystywane przede wszystkim przy transporcie dwóch palet jednocześnie oraz tam, gdzie konieczny jest przewóz nietypowo długich ładunków, np. w branży meblarskiej.
Udźwig ręcznych wózków paletowych
Wózki paletowe
przydatne są niemalże w każdym obszarze transportu, jednak ich specyficzne zastosowanie zależy w dużej mierze od omówionych już wymiarów samego wózka oraz jego udźwigu.
Ręczne wózki paletowe mają w większości udźwig 2500kg, choć producenci oferują wózki o udźwigu 2000kg czy 3000kg, a w przypadku wózków masztowych 1000kg, i rzadziej 1500kg oraz 2500kg. Dobór odpowiedniego wózka powinien być ściśle uzależniony od planowanego zastosowania – zarówno wózki o mniejszym udźwigu, niezdolne podnieść obsługiwanych załadunków, jak i wózki o udźwigu większym niż wymagany nie wykażą się maksymalną efektywnością w pracy i mogą utrudniać ją, powodując zbędne opóźnienia.
Ręczne wózki paletowe to tanie rozwiązanie magazynowe, które z łatwością zastępuje wózki elektryczne oraz wózki widłowe. Ich małe gabaryty pozwalają na pracę w mniejszych pomieszczeniach i z mniejszymi towarami, a przy okazji są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu i manewrowaniu w ograniczonej przestrzeni. Jeśli konieczne jest zastosowanie wózków o większym udźwigu, przed wyborem wózka widłowego warto rozważyć jeszcze elektryczne wózki paletowe, które wspomagają pracę wykonywaną manualnie i pozwalają na usprawnienie pracy magazynu bez konieczności stosowania większych pojazdów.
Gdzie stosuje się wózki paletowe i kiedy są przydatne?
Branża transportowa i wiele gałęzi przemysłu wykorzystują wózki paletowe każdego dnia, usprawniając w ten sposób swoje działania i przyczyniając się do wzrostu produktywności całego łańcucha dostaw. Wózki paletowe w oczywisty sposób ułatwiają pracę ludzi i ograniczają ich wysiłek fizyczny, nie wymagając przy tym zastosowania standardowych wózków widłowych, dla których wiele przestrzeni jest zwyczajnie niedostępnych. Czy będzie to więc hurtownia spożywcza lub meblowa, magazyn sklepowy, sortownia paczek kurierskich, centrum logistyczne, czy hala produkcyjna obsługująca dziennie setki palet z towarami i półproduktami, wózki widłowe mogą okazać się niezastąpionym narzędziem ich codziennej pracy. Pełny wybór wózków paletowych znaleźć można na stronie
ExportPages.