Szczotkowanie drewna
Szczotkowanie drewna polega na ścieraniu wierzchniej warstwy obrabianego materiału. Podczas tego procesu zeskrobujemy tkankę miękką, co prowadzi do powstania wyżłobień na jego powierzchni. Tworzy to efekt starego drewna, który idealnie pasuje do wystroju w stylu rustykalnym lub boho.
Oczywiście przed każdą pracą z drewnem należy zadbać o dokładne przeszlifowanie i oczyszczenie w celu pozbycia się starego lakieru. Cały proces możemy wykonać za pomocą specjalistycznej szczotkarki do drewna, która gwarantuje profesjonalną obróbkę materiału. Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem ze sprzętu modelującego drewno, koniecznie odwiedź tę stronę: https://jptech-maszyny.pl/szczotkarki-do-drewna.
Lakierowanie drewna
Lakierowanie drewnianych elementów to sprawdzony sposób na obróbkę zarówno starych mebli, jak i nowo konstruowanych przedmiotów. Na rynku oferowane jest wiele różnych barw i efektów wykończenia, które zagwarantują pożądany wygląd. Ponadto produkty można dobrać w zależności od przestrzeni, którą będzie zdobić drewno - kuchni, łazienki czy może ogrodu. Zapewni to dodatkową ochronę materiału przed zniszczeniami. Dlaczego warto malować drewno lakierem? Ponieważ może to wykonać praktycznie każdy! Wystarczy jedynie nałożenie kilku warstw pędzlem, aby cieszyć się zadbanym wyglądem.
Ługowanie drewna
Ługowanie to metoda bielenia drewna. Idealnie nadaje się do pracy z materiałem, który zmienił swoją barwę przez oddziaływanie promieni słonecznych. Proces ten jest przeprowadzany z użyciem specjalnej emulsji, zwanej ługiem. Jest
to silnie żrąca substancja, złożona z wodorotlenku potasu zmieszanego z wodą. Metoda ta wymaga szczególnej ostrożności, dlatego konieczne jest założenie odzieży ochronnej, maseczki i okularów.
Na czym polega ługowanie? Po odpowiednim oczyszczeniu drewna ze starego lakieru i pyłków ług należy równomiernie nanieść wałkiem lub płaskim pędzlem. Roztwór wnika w głąb surowca, a proces malowania warto powtórzyć jeszcze dwa lub trzy razy. Po upływie doby materiał powinno się ponownie przeszlifować, aby pozbyć się pyłu i zaimpregnować. Odnowione w ten sposób drewno świetnie współgra z wystrojem inspirowanym stylem vintage.
Olejowanie drewna
Olejowanie jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób bez doświadczenia w pracy z drewnem. Ponadto proces ten zapewnia trwałość i piękny wygląd drewnianych powierzchni na lata. Do odpowiedniej pielęgnacji potrzebne są jedynie miękkie, bawełniane szmatki, pędzle oraz specjalny olej do drewna. Choć możliwe jest użycie oleju spożywczego, na przykład lnianego, tak nie gwarantuje on odpowiedniego zabezpieczenia materiału. Musimy liczyć się też z wydłużonym czasem schnięcia, który może zająć kilka dni.
Podczas olejowania drewna należy szczególnie zadbać o to, aby wszystkie narzędzia pozostały czyste. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zanieczyszczenia powierzchni, co w konsekwencji doprowadzi do nieestetycznego wyglądu. Należy również zabezpieczyć przestrzeń pracy, ponieważ plamy z oleju są bardzo trudne do zmycia. Później wystarczy jedynie dokładnie wymieszać preparat, równomiernie nałożyć olej cienkimi warstwami i odstawić do wyschnięcia. |