Wakacje i odpoczynek są potrzebne każdemu. Nawet psychologowie twierdzą, że aby być wydajnym w pracy powinniśmy przynajmniej raz w roku zmienić otoczenie, wyjechać i po prostu cieszyć się życiem. W krajach rozwiniętych (takich jak kraje Zachodniej Europy), a także w krajach dynamicznie rozwijających się (których przykładem jest Polska) mieszkańcy coraz częściej korzystają z wycieczek i wakacji organizowanych przez biura podróży. Turystyka jest branżą, która ciągle się rozwija, a jej złote lata dopiero nadchodzą. Idąc za głosem rozsądku oczywiste wydaje się, że świetnym pomysłem na biznes jest otwarcie biura podróży.
Biuro podróży jest miejscem, w którym klienci mogą zakupić interesującą ich wycieczkę czy urlop. Dużą przewagą wakacji proponowanych przez biura podróży nad tymi, które sami organizujemy jest fakt, że praktycznie o nic nie musimy się martwić. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby wycieczki proponowane przez biuro podróży odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom klientów. Jest to jeden z najważniejszych punktów, który może nas doprowadzić do sukcesu w tej branży.
Chcąc otworzyć biuro podróży powinniśmy zastanowić się, na jakim rodzaju biura chcemy się skupić. Warto poszukać przepisów prawnych na ten temat, takich jak Ust. z dn. 29 XII 1997 r. Według tej ustawy można mówić o trzech głównych rodzajach biur podróży: o organizatorach turystycznych (nazywanych także touroperatorami), pośrednikach turystycznych, agentach turystycznych oraz o pozostałych osobach świadczących usługi turystyczne. Organizatorzy turystyczni przygotowują całą usługę, a więc organizują daną wycieczkę
i następnie sprzedają ją klientom. Każdy organizator turystyczny musi posiadać specjalne zezwolenie, które wydaje wojewoda w miejscu, w którym biuro turystyczne ma swoją siedzibę. Zezwolenie takie można później znaleźć w Centralnym Rejestrze Zezwoleń. Pośrednicy turystyczni sprzedają wycieczki (tzw. imprezy turystyczne), jednak nie organizują ich. Oni również muszą uzyskać pozwolenie na prowadzenie tego typu działalności. Agenci turystyczni natomiast pełnią podobne funkcje jak pośrednicy turystyczni z tą różnicą, że nie muszą posiadać na tę działalność zezwolenia.
Jeżeli już wybraliśmy, jakiego rodzaju działalność turystyczną chcemy prowadzić, warto zastanowić się nad ofertą. Nasza oferta powinna zachęcać klientów do skorzystania z niej. Musi być ona konkurencyjna i bogata. Możemy proponować szeroki wachlarz wycieczek zagranicznych w różne strony świata albo skupić się na przykład na promowaniu wycieczek do krajów Europy Wschodniej czy jedynie Zachodniej jej części. Warto zadbać o to, aby klienci mogli wybierać spośród ofert o różnym standardzie i cenie. Powinniśmy zaproponować zarówno wycieczki „all inclusive” (a więc pełen serwis i wszystko wliczone w cenę wycieczki), a także wycieczki z małym budżetem obejmujące w cenie na przykład tylko przejazd i zakwaterowanie.
Warto zadbać o dobry punkt biura podróży, w którym będzie ono ulokowane. Najlepiej jeśli będzie to centrum miasta lub ruchliwa ulica. Warto również zadbać o to, aby nasza oferta znalazła się w sieci. Coraz więcej osób szuka bowiem wakacji i wycieczek właśnie za pośrednictwem Internetu.