Kwestia różnicy między wynagrodzeniem brutto a netto jest ważna dla osób poszukujących pracy lub negocjujących podwyżkę. Warto wyjaśnić, dlaczego kwota zapisana w umowie różni się od tej na koncie pracownika i jak obliczyć tę różnicę. Podpowiemy też, co może pomóc w wyliczaniu tej rozbieżności.
Wynagrodzenie brutto a netto — jakie są różnice?
Wartość brutto to cała kwota płacy, jaką wypracował pracownik, przed odliczeniem od niej podatków i składek. Jest ona zależna od rodzaju umowy, jaką podpisał podwładny ze swoim pracodawcą. W Polsce pensja brutto składa się z:
- wynagrodzenia netto;
- składki na ubezpieczenie społeczne;
- zaliczki na podatek dochodowy od osoby fizycznej.
Z kolei kwota netto to pensja, jaką otrzymuje pracownik po odliczeniu od wynagrodzenia brutto wszelkich składek i funduszy. Przy czym całkowite koszty pracodawcy, tzw. płaca brutto-brutto, są jeszcze wyższe niż suma brutto, ponieważ obejmują one:
- wynagrodzenie brutto;
- składki na ubezpieczenie społeczne, płacone przez niego;
- opłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Warto też omówić, co należy odliczyć od pensji brutto, aby obliczyć jej wartość netto.
Co musisz odliczyć od wynagrodzenia brutto, aby wyliczyć, ile dostaniesz na rękę?
Przy obliczeniu różnicy między wynagrodzeniem brutto a netto należy odliczyć od pierwszej wartości zaliczkę na podatek dochodowy i, w wypadku zawarcia umowy o pracę lub umowy zlecenia, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Są to składki, takie jak:
wysokości 19,52% pensji. Połowę płaci pracownik z wypracowanej kwoty, resztę do ZUS-u odprowadza pracodawca. Dzięki temu zatrudniony ma prawo do emerytury;
rentowa — pracodawca obowiązkowo przelewa na konto ZUS-u 8% pensji brutto. Aby mieć możliwość pobierania renty w razie konieczności, podwładny musi dopłacić jeszcze kwotę, która stanowi 1,5% jego wynagrodzenia brutto;
chorobowa — to 2,45% pensji brutto bezpośrednio odliczone z pensji pracownika. Daje to możliwość korzystania z wielu świadczeń np. renty z tytułu wypadku przy pracy;
zdrowotna — to 9% wynagrodzenia pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu zatrudnieni mogą korzystać z usług publicznych placówek medycznych.
Dodatkowo pracodawca musi wnieść opłatę na Fundusz Pracy, jednak nie dotyczy to pracowników.
Każda pracująca osoba musi też płacić od wypracowanej kwoty zaliczkę na podatek dochodowy. Jego wysokość zależy od wielu czynników m.in. od źródła dochodu oraz od wysokości wynagrodzenia.
Obliczenie pensji netto to trudne zadanie, dlatego warto skorzystać z narzędzi takich jak kalkulator wynagrodzeń, które je ułatwią.
Kalkulator wynagrodzeń — sposób, aby szybko i łatwo wyliczyć różnicę między brutto a netto
Obecnie nie musisz spędzać długich godzin przy samodzielnym wyliczaniu wynagrodzenia. Dzięki skorzystaniu z takiej aplikacji, jak kalkulator wynagrodzeń, możesz w krótkim czasie wyliczyć różnicę między pensją brutto a netto, składki i koszty pracodawcy. Pamiętaj, że otrzymujesz kwoty w przybliżeniu i nie wolno w ten sposób wyliczać wynagrodzeń pracowników.