Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od setek lat. Od czasu ich udomowienia stały się przyjaciółmi ludzi, a ich towarzystwo dla wielu jest niezastąpione. Niestety zwierzęta nie są odporne na wiele chorób, schorzeń i dolegliwości, pomimo całej ludzkiej troski jaką są darzone. Ludzie są w stanie wydać ogromne pieniądze na leczenie swoich pupili, czasem nie liczą się z kosztami by ulżyć ich cierpieniu lub poprawić ich kondycję fizyczną. Traktują ich jak członków rodziny robiąc dla nich bardzo wiele. Miejsc w których udzielana jest pomoc medyczna zwierzętom jest niewiele, dlatego oprócz misji niesienia im ulgi można stworzyć również dochodowy biznes.
Aby otworzyć lecznicę dla zwierząt najlepiej jest posiadać wykształcenie weterynaryjne. Na początku możemy zacząć od przychodni weterynaryjnej, a następnie przekształcić ją w większą i bardziej wyspecjalizowaną lecznicę. W każdym przypadku potrzebny jest odpowiedni lokal. Jeżeli chodzi o przychodnię, wystarczy na początek jeden, nawet niewielki gabinet i poczekalnia. W przypadku lecznicy należy wynająć lub kupić większy budynek, który można znacznie lepiej wyposażyć.
Przychodnia weterynaryjna powinna zostać wyposażona w podstawowe elementy wyposażenia medycznego dla zwierząt. Muszą się w niej znaleźć również odpowiednie meble, takie jak szafy na szczepionki, lekarstwa oraz sprzęt medyczny; biurko i krzesła; a także leżanka bądź specjalny stół dla zwierząt. Trzeba będzie także zadbać o odpowiednie sprzęty czy urządzenia medyczne jak również podstawowe środki lecznicze.
Poza otwarciem stacjonarnego punktu medycznego, w którym wykonywane byłyby zabiegi chirurgiczne, leczenie ambulatoryjne oraz niektóre badania, warto zaoferować całodobowe usługi leczenia zwierząt na miejscu oraz wizyty weterynaryjne w domu klienta. Lecznica powinna składać się z: gabinetów lekarskich, sali zabiegowej, sali operacyjnej z nowoczesnymi lampami i stołem, sali USG i RTG wyposażonej w nowoczesny aparat ultrasonograficzny i rentgenowski, ciemni RTG, recepcji oraz niewielkiego pokoju socjalnego i poczekalni, a także szpitala wyposażonego w łóżka oraz klatki. Oprócz tego trzeba zakupić do kliniki: elektrokardiograf, aparat do narkozy wziewnej, endoskopy, urządzenia do krioterapii, inkubatory oraz instalację tlenową.
W przypadku otwarcia lecznicy weterynaryjnej należy zatrudnić dobrych i doświadczonych oraz dyspozycyjnych lekarzy weterynarii lubiących swoją pracę i mających dobre podejście
do zwierząt oraz personel pomocniczy. Na początku, realizując projekt przychodni dla zwierząt możemy pracować indywidualnie i sami przyjmować pacjentów. Jeżeli jednak zaczniemy rozbudowywać lecznicę, będzie nam potrzebny również znacznie większy personel lekarski. Warto także przeznaczyć etaty pomocnicze na dodatkowe stanowiska, takie jak na przykład opiekunowie dla zwierząt, recepcjonistka czy sprzątaczka.
W zakres usług powinna wchodzić: profilaktyka; intensywna terapia z zastosowaniem tlenoterapii; interna; chirurgia w pełnym zakresie (również zabiegi ortopedyczne); badania na dysplazję stawów biodrowych; położnictwo i ginekologia, badania cytologiczne i hormonalne, określanie fazy cyklu rujowego (czas krycia); stomatologia (w tym usuwanie ultradźwiękami kamienia nazębnego); blokada płodności u kotek i suk oraz kastracja zwierząt; wydawanie paszportów dla psów czy kotów – na drukach obowiązujących w Unii Europejskiej; wszczepianie zwierzętom chipów identyfikujących je w razie zgubienia; przeprowadzanie urzędowych obserwacji w kierunku wścieklizny u zwierząt, które zraniły człowieka; strzyżenie oraz zabiegi pielęgnacyjne; wykonywanie badań laboratoryjnych; a także szczepienia.
Swoją ofertą trzeba objąć oprócz zwierząt domowych i hodowlanych również zwierzęta egzotyczne. W siedzibie firmy można sprzedawać: leki, karmy dla psów i kotów, szampony, odżywki, środki pielęgnacyjne oraz wiele innych artykułów przydatnych opiekunom zwierząt. Sposobem na przyciągnięcie klientów jest reklama w lokalnych mediach i w internecie oraz pozytywne opinie zadowolonych właścicieli zwierząt. Bardzo ważny jest widoczny szyld. W początkowej fazie istnienia lecznicy czy też przychodni weterynaryjnej najczęściej będziemy przyjmować pacjentów z najbliższej okolicy. Jeżeli będziemy działać w niewielkim miasteczku czy na wsi, to będzie to zapewne najbliższy rejon. Jeśli w dużym mieście, na początku zapewne pozyskamy klientów z pobliskiego osiedla czy dzielnicy.
Lecznica dla zwierząt jest ciekawym pomysłem na biznes, jednak najpierw trzeba zainwestować dość dużą sumę pieniędzy na wynajęcie lub zakup lokali i ich wyposażenie w wysokiej jakości sprzęt medyczny. Należy zaproponować klientom jak najbogatszy wybór usług oraz objąć swoją działalnością możliwie jak największą liczbę gatunków zwierząt. Można oczywiście zacząć od skromniejszej formy działalności np. wizyt domowych i niewielkiego punktu ambulatoryjnego, z czasem małymi kroczkami w miarę możliwości finansowych rozszerzać działalność i dojść do posiadania własnej lecznicy dla zwierząt, takiej z prawdziwego zdarzenia.