Samochody zawsze się psuły, psują i będą się psuły. Jako, że pojazdów na drogach wciąż przybywa więc i pracy dla mechaników jest coraz więcej. Dlaczego więc nie założyć działalności tego rodzaju? Wielu jest przecież ludzi, którzy już od lat zajmują się mechaniką samochodową za stosunkowo niskie wynagrodzenie w profesjonalnych warsztatach samochodowych i posiadają dość wiedzy i umiejętności, aby się usamodzielnić.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem jest znalezienie dobrego miejsca na warsztat. Ważne, żeby było ono możliwie najbliżej domu (możliwość szybkiej interwencji w przypadku wyjątkowego klienta oraz niskie koszty dojazdów), a w okolicy możliwie najmniejsza konkurencja. Jako konkurencję należy tutaj zaliczyć przede wszystkim te warsztaty, które cieszą się dobrą renomą, a z ich usług korzystają ludzie przyjeżdżający z większych odległości. Najlepszym miejscem okazuje się czasami nawet garaż przed domem – ważne, żeby był odpowiednio duży i przynajmniej dwustanowiskowy.
Jakie warunki powinien spełniać garaż?
Przystosowanie garażu do pracy jest niezbędne zarówno jeśli chodzi o warunki BHP, które powinien spełniać jak i w kwestii jego wyposażenia. Warto zatem poświęcić trochę czasu i pieniędzy na to, żeby dobrze przygotować to miejsce przed rozpoczęciem pracy. Należy przy tym pamiętać, że profesjonalnie i bezpiecznie przygotowane miejsce pracy to nie tylko większa wygoda korzystania i skuteczniejsza praca lecz również budowanie odpowiedniego wizerunku u klientów. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy to najważniejsze są:
podłoga niepoślizgowa,
wentylacja spalin – niezbędna przede wszystkim podczas pracy z zamkniętymi drzwiami,
doprowadzenie światła w każdym miejscu (niezależnie czy jest to wnętrze garażu czy kanału,
miejsce składowania zużytych olejów oraz zapewniony odbiorca – stosowna komisja może sprawić wielki problem jeśli pojawi się na inspekcji, a warunki te nie będą spełnione,
odpowiednio zabezpieczona elektryka – czyli całe okablowanie odpowiednio zaizolowane i niedostępne dla przebywających w garażu (wszystkie kable schowane lub upięte w wiązki, które nie przeszkadzają w pracy).
Jeśli powyższe warunki garaż spełnia to
można liczyć na to, że nie przytrafi się nic nieprzewidzianego (oczywiście zawsze może się wydarzyć lecz już nie z powodu zaniedbania miejsca pracy) i można się wziąć za kolejny etap przygotowywania miejsca pracy jakim jest jego wyposażenie.
W co zaopatrzyć garaż?
Każdy warsztat samochodowy powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Bez niego nie ma możliwości wykonywania wielu czynności. Co więcej musi to być sprzęt solidny i wytrzymały, który będzie służył długie lata i nie zawiedzie w najmniej oczekiwanych momentach. Co więc standardowo powinien posiadać warsztat:
kanał lub podnośnik – zarówno jeden jak i drugi umożliwia pracę pod samochodem, a podstawowa różnica to możliwość przenoszenia podnośnika (na przykład przy zmianie garażu) oraz większa swoboda pracy przy jego użyciu (nie ma zamkniętej przestrzeni jak w przypadku kanału),
meble – szafy i szafki na narzędzia i drobniejsze części, a ponadto odpowiednio wyposażone stoły do wykonywania prac związanych z naprawami lub konserwacją poszczególnych części, oprócz tego biurko i fotel biurowy przeznaczone do prac papierkowych, których nigdzie nie może zabraknąć – nawet w warsztacie,
narzędzia do diagnostyki, komputer – niezbędne i drogie narzędzia, które jednak muszą być w każdym warsztacie ponieważ umożliwiają one często rozpoznanie przyczyny niesprawności pojazdu,
narzędzia do mechaniki – takie jak klucze (podstawa warsztatu – nie warto przy ich zakupie oszczędzać), myjki do części oraz wiele innych, które każdy znający się na rzeczy mechanik (a tylko taki powinien otwierać warsztat) doskonale zna.
Jeśli posiada się już warsztat to pozostaje jedynie zachęcić klientów, żeby korzystali z usług właśnie tego warsztatu poprzez odpowiednią reklamę (prasa lokalna, ogłoszenia na słupach i przystankach w promieniu kilkunastu kilometrów oraz polecanie przez znajomych i rodzinę). Jeśli warsztat będzie solidny i stosunkowo niedrogi to można się z czasem spodziewać nadmiaru zleceń i trzeba będzie mocno rozbudować garaż oraz zatrudnić dodatkowych pracowników ponieważ aut zepsutych nie brakowało, nie brakuje i brakować nie będzie.
zero kultury osobistej jaki i zero kultury pracy !!!!
Tylko patrzec jak splajtują.