W każdej nadmorskiej miejscowości doskonale sprzedają się wszelkiego rodzaju usługi rozrywkowe związane z pływaniem. Do najbardziej popularnych należą przejażdżki skuterem wodnym, motorówką oraz nadmuchiwanym bananem. Każdy kto otworzy wypożyczalnię tego rodzaju sprzętu może liczyć na bardzo duże zyski w krótkim czasie sezonu letniego. Czy wystarczy w tym celu kupić skutery i otworzyć punkt, w którym będą one wypożyczane? Niestety nie jest to takie proste jednak każdy kto będzie miał dość wytrwałości, aby skompletować wszystkie pozwolenia na pewno na tym skorzysta.
Gdzie trzeba się udać?
Aby otworzyć wypożyczalnię skuterów wodnych należy się udać w kilka miejsc, a oto one:
gmina – tutaj najprawdopodobniej będzie niezbędne spotkanie z samym wójtem w celu uzyskania pozwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności na terenie jego gminy,
gestor plaży – musi udzielić pozwolenia na wyodrębnienie kawałka plaży oraz na dowóz do tego miejsca skuterów; musi tutaj nastąpić ustalenie wynagrodzenia (przeważnie kilkadziesiąt złotych za metr plaży na dzień),
kapitanat portu – odpowiedzialny terytorialnie za dany fragment morza, należy uzyskać pozwolenie na otwarcie i oznakowanie toru wodnego (jest to niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności),
straż graniczna – również musi udzielić zezwolenia na otwarcie toru wodnego,
WOPR – należy się dogadać z ratownikami, aby trzymali pieczę również nad osobami, które korzystają z usług wypożyczalni.
Jak wynika z powyższej listy miejsc jest całkiem sporo jednak te wszystkie formalności można zakończyć w krótkim czasie – nie należy się zniechęcać.
Jakie uprawnienia należy posiadać?
Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie uprawnienia w postaci patentu na sternika motorowodnego lub starszego sternika motorowodnego – w zależności
od sprzętu dostępnego w wypożyczalni. Jeśli będą to same skutery to wystarczy łatwiejsza opcja jednak jeśli w grę wchodzą maszyny z silnikami o mocy większej niż 80 KM (a powinny się takie zawsze znajdować w wypożyczalni – do użytku wewnętrznego w razie awarii innego sprzętu) to niezbędny jest patent na starszego sternika motorowodnego.
Co należy kupić?
Aby z powodzeniem prowadzić podobną wypożyczalnię należy przede zaopatrzyć ją w skutery wodne, których zakup jest dużą inwestycją, która powinna się zwrócić w stosunkowo krótkim czasie. Najważniejsze, aby był to sprzęt możliwie najbardziej bezpieczny i posiadający stosowne homologacje i atesty. Ponadto na stanie wypożyczalni powinna być mocniejsza motorówka, która może się przydać w wypadku awarii skutera na morzu, a dodatkowo może służyć do płatnych wycieczek dla turystów. Wielu ludzi planując taką inwestycję zapomina o środkach transportu niezbędnych do przewiezienia sprzętu na miejsce wodowania czyli odpowiednich przyczep oraz mocnego samochodu.
O co należy zadbać?
Każdy kto otwiera tego rodzaju działalność musi pamiętać o tym, żeby w pobliżu miejsca na plaży w którym będzie zacumowany w ciągu dnia sprzęt było również miejsce, w którym skutery będą „nocowały” i będzie dolewane paliwo (musi być to wykonywane w odpowiednich miejscach). W tym celu najlepiej jest na stałe (na okres trwania całego sezonu) zarezerwować miejsca w pobliskim porcie.
Po spełnieniu wszystkich wymagań, których lista jest całkiem pokaźna można już wypożyczać sprzęt i cieszyć się pomnażającymi się pieniędzmi ponieważ za jedną piętnastominutową przejażdżkę można brać kilkadziesiąt złotych wynagrodzenia (czasami sumy dochodzą nawet do 100 zł, ale klientów jest wtedy mniej).