Biznes w pełnym wymiarze okresowym wymaga od nas odpowiedniego zaplecza finansowego, co w dobie wzrastających cen na różnego rodzaju artykuły oraz trudności w uzyskaniu kredytu na prowadzenie działalności może być nie lada problemem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na działalność okresową, a dobrym pomysłem na to będzie z pewnością budka z lodami.
Lodziarnia czy budka z lodami
Otwarta i funkcjonująca przez cały rok lodziarnia to pokaźny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Należy pamiętać o tym, że spożycie lodów nie charakteryzuje się stałością - najwięcej Polacy spożywają je rzecz jasna w okresach, w których panuje wysoka temperatura powietrza. Najlepiej zatem będzie otworzyć swoją budkę w momencie wzrostu zapotrzebowania na te produkty.
Budka z lodami powinna być zlokalizowana w miejscu, które umożliwia jak największy dostęp do potencjalnego klienta. Jak wykazują badania Polacy zjadają coraz więcej lodów, a w okresie letnim nie powinniśmy narzekać na brak zainteresowania. Atrakcyjnie położony lokal o niewielkiej powierzchni w zupełności może funkcjonować jako budka na lody. Lokalizacja w tego rodzaju przypadkach stanowi kluczową rolę - najlepsze są główne ulice miast, deptaki, plaże w kurortach wakacyjnych.
Zaopatrzenie budki
Zakładając naszą okresową budkę powinniśmy zaopatrzyć się w automat do produkcji lodów. Koszt jego zakupu oscyluje średnio w granicach 20 tysięcy złotych. Oczywiście warto postawić na taki sprzęt serwujący co najmniej trzy najbardziej popularne smaki - waniliowy, czekoladowy oraz miks. W przypadku zakupu markowego automatu jego cena jest znacznie wyższa i wynosi nierzadko mniej więcej 50 tysięcy złotych.
Podstawa to również klimatyzowane pomieszczenie. Jeżeli takowego nie
posiadamy, warto zaopatrzyć się w urządzenie chłodzone wodą do automatu. Cena takiego sprzętu oscyluje w granicach 1000 złotych. Instalując takie urządzenie powinniśmy mieć stały dostęp do wody.
Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na zakup automatu do lodów, warto zastanowić się nad jego wynajmem. Najtańsze modele to koszt rzędu 3,5 tysiąca złotych miesięcznie.
Lokalizacja
Osobna kwestia do otworzenie lodziarni czynnej przez cały rok. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie lokalizacji, która cechuje się dużym ruchem niezależnie od pory roku. Centra handlowe są tutaj znakomitym miejscem. Należy jednak pamiętać, że cena wynajmu danej powierzchni w galeriach handlowych jest wysoka i nierzadko przekracza 25 euro na metr kwadratowy. Coraz więcej osób decyduje się na otworzenie tak zwanego lodowego fast foodu. Różnica pomiędzy nim a lodziarnią jest taka, że w przypadku tej drugiej możemy serwować również desery na miejscu. Tradycyjna lodziarnia jest jednak znacznie droższą inwestycją - szacunkowo jest to kwota przynajmniej 300 tysięcy złotych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup markowego zachodniego sprzętu, wartość ta znacznie wzrośnie. W okresie jesiennym i zimowym, kiedy sprzedaż lodów rażąco spada, warto zastanowić się nad poszerzeniem naszej ofert np. o gofry, ciepłe napoje czy też naleśniki.
Szacowanie dochodów
Szacuje się, że wydatki poniesione z tytułu założenia własnej lodziarni zwrócą nam się po okresie około 2 lat. W przypadku sezonowej budki z lodami na swoje powinniśmy wyjść w przeciągu 2 miesięcy. Należy jednak pamiętać o tym, że długość oczekiwania na zysk jest uzależniona od wielu zmiennych i czynników trudnych do przewidzenia np. awaria sprzętu, nie najlepsza lokalizacja, mniejsza niż zakładaliśmy liczba klientów. |
nie miał autor na myśli okresu poza sezonem letnim?