W dobie komercjalizacji oraz wzrastających cen za artykuły spożywcze z reguły decydujemy się za zakup konkretnego towaru sugerując się właśnie jego ceną. Jest jednak dość spora grupa odbiorców, która stawia przede wszystkim na jakość kupowanych produktów. I właśnie do tego segmentu powinniśmy skierować naszą ofertę, jeżeli marzy nam się otworzenie własnego sklepu czy też lokalu oferującego piwa regionalne. Ten pomysł na biznes jest skierowany przede wszystkim do osób bardzo dobrze orientujących się w tej dziedzinie i mających odpowiednią wiedzą na ten temat.
Skąd pozyskać produkt?
Najlepszym rozwiązaniem będzie pozyskiwanie towaru bezpośrednio od samego producenta lub też od hurtowni. Powód jest niezwykle prozaiczny - im mniej pośredników będzie uczestniczyło w samej transakcji, tym większa szansa, że uda nam się zwrócić uwagę klienta bardziej konkurencyjnymi cenami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie potrzeby narzucania kilkudziesięcio-, a nawet kilkuset procentowej marży, jak to ma miejsce przy wielu pośrednikach.
Chcąc zadbać o możliwie najszersze grono odbiorców warto postawić nie tylko na piwa regionalne z Polski, ale również na te zza granicy. W przypadku pozyskiwania tego towaru z różnych zakątków naszego kontynentu potrzebne nam będzie uzyskanie zezwolenia urzędu celnego oraz opłacenie podatku akcyzowego, którego wysokość jest uzależniona od zawartości alkoholu w danym trunku. Za skrzynkę piwa opłata ta mieści się w przedziale 10-15 zł.
Sprowadzanie piwa regionalnego zza granicy nie jest rzeczą prostą, gdyż wielu jego producentów ma spore opory przed udostępnianiem swojego wyrobu innym
handlowcom. Warto zatem w pierwszej kolejności postarać się o kontakt telefoniczny i omówić kwestię zainteresowania kupnem określonej ilości towaru dla celów handlowych. W wielu przypadkach możemy w ten sposób uniknąć niepotrzebnej straty czasu na bezowocne bezpośrednie negocjacje z producentem, który nie jest zainteresowany udostępnianiem produktu.
Własny lokal i jego oferta
Otworzenie własnego sklepu z piwami regionalnymi powinno iść w parze z prowadzeniem lokalu, gdzie klienci będą mogli w przyjemnej atmosferze spożywać niszowe piwa z różnych zakątków naszego świata. Dbanie o możliwie jak najszersze grono odbiorców podpowiada nam, że w ofercie lokalu warto umieścić również propozycje piw pochodzących z dużych kampanii piwowarskich. Pamiętajmy jednak o tym, że chcąc zachować unikalność oraz wyjątkowość naszego biznesu zadbajmy przede wszystkim o pozyskiwaniu trudno dostępnych piw regionalnych. Dbając o komfort naszych klientów powinniśmy postarać się o wynajęcie lub kupno lokalu mającego do dyspozycji miejsca parkingowe.
Obliczanie zysku
Wiele w tej kwestii zależy od tego, w jaki sposób będziemy pozyskiwali produkty. Znacznie niższa marża dzięki ograniczeniu liczby pośredników może spowodować, że nasze piwa regionalne będą znacznie tańsze od konkurencji, a co zatem idzie łatwiej będzie nam pozyskać klientów. W prowadzeniu tego typu działalności trzeba brać pod uwagę opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu, podatek akcyzowy, zezwolenie na przywóz danej partii alkoholu zza granicy, opłaty za użytkowany lokal itp. Zakup dużej ilości towaru bezpośrednio od producenta może pozwolić nam w negocjacjach przy staraniu się o rabat.