Rynek motoryzacyjny zarówno w postaci pierwotnej, jak i wtórnej, to szerokie pole do popisu na właścicieli nowych firm. I trzeba przyznać, że jest to pole również niezwykle wymagające, ponieważ mamy w tym segmencie do czynienia z bardzo silną konkurencją. Chcąc wyskrobać tutaj coś dla siebie musimy zatem swoją ofertą być krok przed innymi i sukcesywnie dbać o poziom naszych usług. Jeżeli jesteśmy zdeterminowani do otworzenia naszej działalności właśnie w tym segmencie, to z pewnością własny zakład oferujący części samochodowe będzie dla nas pomysłem na biznes godnym rozważenia.
Realia rynkowe
Pogłębiający się kryzys gospodarczy i ekonomiczny sprawia, że odbiorcy poszukują coraz częściej tańszych rozwiązań w wielu dziedzinach naszego życia. Nie inaczej jest w motoryzacji, gdzie na zakup oryginalnych części do samochodów i innych pojazdów decyduje się sukcesywnie zmniejszająca się grupa osób. Odstrasza ich przede wszystkim bardzo wysoka cena nowych elementów, dlatego nic dziwnego, że mając do wyboru produkt używany i nowy drogi chętniej wybierają tą pierwszą opcję.
Rynek części zamiennych oferowanych z tak zwanej drugiej ręki ma się coraz lepiej, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób pozyskiwać towar do sprzedaży. Ciekawym pomysłem może być nawiązanie współpracy z firmami lub osobami często uczestniczącymi w sprzedażach na tradycyjnych giełdach motoryzacyjnych. Musimy jednak uważać, aby nie paść ofiarą nieuczciwych przedstawicieli tej branży, którzy oferują zniszczony i
nie nadający się do wykorzystania sprzęt.
Klienci mają również na względzie lokalizację sklepu z częściami samochodowymi. Korzystanie z wygodnych i dostępnych pod ręką rozwiązań sprawia, że największą popularnością cieszą się najlepiej usytuowane zakłady.
Nasza oferta
W ofercie naszego sklepu posiadającego części zamienne powinniśmy uwzględnić możliwie jak największą liczbę pozycji, aby móc pozyskać do współpracy większą grupę odbiorców. Nie musimy wyłącznie skupiać się na elementach mechanicznych pojazdów, ale wzbogacać nasze usługi o np. dywaniki samochodowe, środki pielęgnujące wnętrze i nadwozie samochodu, wycieraczki itp.
To, na co powinniśmy postawić w naszym biznesie, określane jest mianem dbałości o wysoką jakość naszych usług. Produkty przez nas oferowane muszą być sprawdzone i gruntownie zbadane. Za sprzedaż elementów niskiej jakości możemy niestety zapłacić pogorszeniem opinii i brakiem zaufania ze strony klientów. Kluczowa sprawa to znalezienie odpowiedniego poziomu stosunku ceny do jakości. Musimy zatem postarać się o znalezienie wiarygodnego i uczciwego dostawcy. W przypadku gdy posiadamy sporą wiedzę z dziedziny motoryzacji, możemy oczywiście załatwiać części we własnym zakresie.
Konieczne inwestycje
Wielkość funduszy przeznaczonych na ten biznes jest uzależniona od rozmiarów naszego przedsięwzięcia. Jeżeli interesuje nas mały zakład z częściami samochodowymi, wystarczy nam w zupełności kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych na początek.
Ciekawą opcją jest z pewnością sprowadzanie części zamiennych na indywidualne życzenie klienta.