Biznes o charakterze sezonowym jest ciekawą propozycją dla tych osób, które boją się wyzwania w postaci prowadzonej działalności gospodarczej w pełnym wymiarze czasowym. Z założeniem własnej firmy wiąże się potrzeba załatwiana szeregu formalności, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych chętnych. Jeżeli chcemy dorobić sobie do naszej pensji i posiadamy przy tym odrobinę chęci do pracy, pomysł na biznes w postaci prowadzenia skupu owoców kasztanowca będzie dla nas ciekawą alternatywą.
Przeznaczenie
Owoce kasztanowców wykorzystywane są w wielu branżach, dlatego z rynkiem zbytu nie powinniśmy mieć problemów. Znajdują one zastosowanie m.in.:
- w przemyśle chemicznym, gdzie otrzymuje się z nich kleje oraz składniki do środków posiadających właściwości piorące,
- w kosmetyce jako składnik kremów oraz szamponów,
- w rolnictwie, gdzie mogą stanowić pokarm dla zwierząt,
- w medycynie jako środek leczniczy.
Szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że potencjalnych odbiorców naszego towaru nie powinno zabraknąć.
Dostępność towaru i plan działania
Do zbierania owoców możemy wynająć siłę robocza nie posiadającą specjalnych kwalifikacji. Ilość zatrudnionych osób będzie uzależniona od wielkości zbiorów. Jeżeli nie posiadamy na naszej działce kasztanowców, warto rozejrzeć się po okolicy, czy przypadkiem nie znajdują się w niej drzewa wydające te owoce. Pamiętajmy jednak, aby nie naruszać własności innych - może się bowiem zdarzyć, że zbierane
przez nas kasztany znajdują się na terenie prywatnym.
Po dokładnym zbadaniu okolicy i wyborze lokalizacji pozostaje nam zebrać pracowników oraz zadbać o środek transportu z przyczepami do załadunku. Im większy plon zbierzemy, tym większą ilość przyczep musimy uwzględnić. Średnio na taką o przeciętnej wielkości powinniśmy zmieścić 2-3 tony kasztanów.
Okres zbiorów
W naszym kraju okres zbiorów owoców kasztanowca przypada na wrzesień i październik, zatem skup trwa zazwyczaj około 2 miesięcy. Z jednego drzewa można uzyskać nawet do 50 kilogramów na jeden zbiór.
Średnie ceny za kilogram kasztanów oscylują średnio wokół 40-50 gr za kilogram. Warto jednak dokładnie przejrzeć rynek, gdyż dysproporcje cenowe są tutaj bardzo znaczące i stosunkowo łatwo można sporo stracić.
Koszty
Nasze wydatki w przypadku prowadzenia skupu owoców kasztanowca ograniczają się do wypłacania wynagrodzenia pracownikom za zbiory. Możemy im płacić akordowo lub też ustalić stawkę godzinową. Do tego należy również doliczyć koszty transportu towaru.
Posiadając duże ilości kasztanów na sprzedaż możemy postarać się o nawiązanie współpracy z firmami, co wiąże się z wynegocjowaniem atrakcyjnej dla nas ceny. Na terenie naszego kraju panują spore dysproporcje cenowe - w niektórych regionach kraju za kilogram kasztanów otrzymamy 35 gr, w innych możemy otrzymać nawet ponad 1 zł za kg.