Umiejętne połączenie przyjemnego z pożytecznym to gwarancja satysfakcji z wykonywanych przez nas czynności. Nie inaczej jest w biznesie. Pasja jest niezbędnym elementem w naszym życiu, dlatego prowadzenie działalności ściśle z nią związanej to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którym marzy się własna firma. Miłośników zwierząt z pewnością może zainteresować hodowla psów, będąca wartym rozważenia pomysłem na biznes.
Wybór rasy
W przypadku hodowli psów istotną rzeczą jest podjęcie decyzji o tym, jaką rasą chcemy się zajmować. Każda wymaga bowiem odmiennego usposobienia i dlatego należy dokładnie zapoznać się z jej charakterystyką. Często hodowcy starają się dopasowywać rasę psów pod swoje indywidualne preferencje i cechy charakteru, czyli pod określony schemat zachowań.
Musimy brać pod uwagę fakt, że hodowla psów to wielka odpowiedzialność, gdyż na nasze barki spływa pełna opieka nad podopiecznymi. W przypadku małej hodowli możemy poradzić sobie z tym sami, natomiast większe stadko to konieczność wynajęcia kompetentnej osoby do pomocy.
Dobór rasy to wiedza o jej stereotypach i schematach zachowań. Warto zatem zasięgnąć opinii ekspertów w tej dziedzinie i zaopatrzyć się w fachową literaturę dotyczącą ich pielęgnacji . Absolutnym priorytetem jest dbanie przede wszystkim o zdrowie naszych pupili, a można to osiągnąć podając im odpowiednio zbilansowany pokarm uzupełniany witaminami oraz zadbać o sporą dawkę ruchu. Dla wielu ras przebywanie na świeżym powietrzu i możliwość swobodnego poruszania się po terenie są gwarancją prawidłowego rozwoju. Przed wyborem rasy hodowlanej powinniśmy zatem zapoznać się i z tym aspektem, gdyż preferencje psów są mocno zróżnicowane. Szczególną opieką należy oczywiście obdarzyć szczeniaki ze względu na ich znacznie mniejszą odporność na czynniki zewnętrzne.
Miejsce do hodowli
Ze względu na znaczące ograniczenia teren miejski nie jest zbyt dobrą opcją jeżeli chodzi o prowadzenie hodowli zwierząt. Nawet posiadanie mniejszej grupki psów wymaga zadbania o ich potrzeby ruchowe i kwestię wolnej, nieskrępowanej przestrzeni. Jeżeli posiadamy domek jednorodzinny z dużym terenem, będzie to znakomite zaplecze pod prowadzenie hodowli psów. Praca nad zachowaniem naszych podopiecznych to kolejny etap, który nas czeka. Nad tym należy pracować w sposób systematyczny i ciągły niezależnie od rasy.
/>
Opcje
Prowadzenie hodowli stawia przed nami możliwości dotyczące jej ukierunkowania. Niezależnie od planów musimy w sposób ciągły zdobywać wiedzę odnośnie danej rasy, która nas interesuje i którą się zajmujemy. Jeżeli interesują nas wystawy psów i pokazywanie walorów naszych pupili szerszej publiczności, możemy w tym celu wybrać z naszej hodowli reprezentatywną grupkę osobników. Korzyści napływające z pokazów wystawowych i ewentualnych nagród oraz wyróżnień mają charakter stricte marketingowy - pozwalają rozreklamować naszą hodowlę i dotrzeć do poważnego grona ewentualnych odbiorców.
Na początku przygody hodowlanej nie powinniśmy szarżować ze zbyt wielką ilością psów - w miarę upływu czasu i nabywanego doświadczenia możemy stopniowo rozwijać nasz biznes.
Formalności
Każdy szanujący się nowo kreowany hodowca psów powinien zgłosić się do Polskiego Związku Kynologicznego, gdzie uzyskamy informacje o wszelkiego rodzaju formalnościach, które należy spełnić. Na liście tej znajdą się takie pozycje jak m.in. zarejestrowanie psa, jego kompleksowe badania, forma przygotowania do wystawy.
Opłaty i koszty inwestycji
Głównym czynnikiem generującym koszty jest przede wszystkim zakup psów na potrzeby hodowli. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w szczenięta, gdyż będziemy mieli całkowitą kontrolę nad ich rozwojem. Cena jest uzależniona przede wszystkim od rasy psa, jaką reprezentuje. Do tego należy doliczyć koszty zakupu karmy, witamin oraz innych naturalnych pokarmów niezbędnych dla prawidłowego i zdrowego rozwoju zwierzęcia. Wymogiem koniecznym jest także opłacanie cyklicznych szczepień i badań przeprowadzanych przez weterynarza. Wyrobienie metryki rodowodowej wymaga również uiszczenia opłaty.
Członek Polskiego Związku Kynologicznego musi także opłacać członkostwo - w wymiarze rocznym jest to kwota rzędu kilkudziesięciu złotych. Za każdą wystawę, na której będziemy obecni, także uiszczamy opłatę - około 100 zł.
Ze sprzedaży naszych podopiecznych możemy uzyskać od kilkuset do kilku tysięcy złotych za psa w zależności od prezentowanej przez niego rasy i predyspozycji wystawowych. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta należy traktować z szacunkiem i otoczyć prawdziwą opieką, a nie traktować ich tylko i wyłącznie jako sposobu na wzbogacenie się. Podsumowując jest to zatem pomysł na biznes zarezerwowany dla pasjonatów i miłośników psów, którzy cechują się odpowiedzialnością, rozsądkiem oraz wiedzą o poszczególnych rasach.